Косопадът ще засегне всеки човек в даден момент от живота му. Но въпреки широкото разпространение, лечението на плешивостта се превръща и в голям бизнес.
В Европа между 2010 г. и 2021 г. интересът към операциите за трансплантация на коса се е увеличил с 240%, а Турция се превърна в толкова популярна дестинация за този вид хирургични процедури, че някои служители шеговито наричат турските авиолинии на „Turkey Hairlines“.
Какво е косопад?
Загубата на коса е нормален процес. Хората обикновено губят по 50-100 косъма на ден, които се възстановяват, но подобно на други телесни процеси с напредването на възрастта растежът на косата се забавя, съобщава TheConversation.
Мастните жлези, произвеждащи маслото, което прави косата ни блестяща, намаляват своята активност, поради което косата изглежда по-изтощена.
Някои космени фоликули намаляват своята продуктивност, което прави космите по-тънки, а някои могат да спрат напълно, което води до по-малко косми.
Причини за косопада
Има доста причини за косопада и при мъжете, и при жените. Ето някои от тях:
Андрогенната алопеция – една от най-честата причина за косопад. При мъжете се наблюдава намаляване на линията на косата и плешивост на темето, а при жените се наблюдава т.нар. дифузно изтъняване на косата в горната част на скалпа.
Хормонален дисбаланс – при повишаване нивото на андрогените (мъжките полови хормони); Наблюдава се както при мъжете, така и при жените.
Генетична предразположеност – някои хора просто са генетично предразположени към загуба на коса
Инфекциозни възпалителни заболявания на скалпа – заболявания като себорея, дерматит, гъбични инфекции и др. могат да затруднят растежа на косата.
Хранителни дефицити – недостиг на основни витамини минерали, като желязо, цинк и витамини от група В, може да доведе до загубата на коса.
Автоимунни заболявания – понякога самата имунна система атакува собствените тъкани на тялото ни. Алопеция ареата и лупус са две състояния, които причиняват косопад. Алопецията ареата например причинява косопад на петна по скалпа и други части на тялото.
Стрес и емоционални фактори – Те също могат да доведат до силен косопад. Хроничният стрес и различни видове емоционални травми предизвикват косопад, наречен телогенен ефлувиум.
Медикаменти – някои лекарства или процедури (например химиотерапия или лъчетерапия) могат да нанесат неприятни щети като страничен ефект, който да доведе до косопад. Някои лекарства също могат да имат такъв ефект, сред които хормонални контрацептиви, антидепресанти и други.
Прекалено отслабване - бързата загуба на тегло и агресивни диети понякога може да доведе до загуба на коса.
Причини за присаждане на коса
Изтъняването на косата и оплешивяването все още са заклеймени и все повече хора избират процедури за възстановяване на косата.
Въпреки че има много положителни мнения от хора, претърпели трансплантация на коса в чужбина, има не малко случаи, при които операцията е извършена от неквалифицирано лице и при които хора, неподходящи за трансплантация на коса, все пак са били лекувани.
Трансплантациите на коса винаги трябва да се извършват от квалифициран хирург. И най-важното – не всеки човек е подходящ за трансплантация на коса.
Най-подходящи са хората с андрогенна алопеция – първоначално наричана „мъжки тип оплешивяване“, но тя засяга и двата пола.
Около 10% от жените под 40 години имат известни признаци на косопад, като процентът се увеличава до над 50% до 70 години. За разлика от това, 30-50% от мъжете до 50-годишна възраст имат косопад, свързан с андрогенна алопеция.
Мъжете обикновено развиват отстъпваща линия на косата във формата на буквата „m“, известна като модел на Норууд, докато жените обикновено развиват по-широко разклонение и изтъняване на косата в областта на короната и в предната част на скалпа. Това е така нареченият модел на Лудвиг.
Покрива ли се такава операция от здравната каса?
Трансплантацията на коса се категоризира като козметична процедура и на практика не попада в списъка на здравната каса. Дори и при злополука, при която е загубено част или цялото количество коса.
Разбира се, има вариант, при който косопадът е причинен поради друго заболяване (например онкологично), но тогава казусът навлиза в съвсем друга посока и изисква лекарски заключения, но отново шансът такава интервенция да бъде покрита от здравната каса е минимален.
Това превръща трансплантацията на коса в по-скъпо удоволствие, особено пък за тези, които избират да го направят в чуждестранни клиники, извън България.
Възможности за лечение
Добавки, шампоани и лосиони
Първите стъпки са насочени обикновено към използване на различни медикаменти против косопад и оплешивяване. Със сигурност обаче трябва да се посъветвате с лекар дали употребата им ще ви бъде от полза.
Има добавки, които биха помогнали, но това зависи от състоянието на всеки човек – няма как, например, да се очаква при почти пълна загуба на коса, да бъде възстановена само с приемането на витамини или с използване на конкретен шампоан или лосион.
Но добавки като биотин, желязо, витамин D и цинк биха помогнали. Те обаче се препоръчват само за хора с потвърден дефицит и преди допълнителният им прием трябва да си направите изследвания.
Медикаменти и лазерна терапия
Финастерид – лекарството, което лекува доброкачествено уголемяване на простатата, е едно от най-широко разпространените при косопад при мъжете. Отнема от три до шест месеца, за да даде някакви резултати. Всички ползи обаче се губят в рамките на шест до 12 месеца след спиране на лечението.
Миноксидил е друг медикамент за лечение на андрогенна алопеция.
Лазерна светлинна терапия – тя активира „спящите” космени фоликули, подобрява притока на кръв към тях и доставя повече хранителни вещества. Това води до стабилизиране на косопада, сгъстяване на косата и често до нов растеж.
Трансплантация на коса
Ако гореизброените начини не помогнат, пациентите може да изберат трансплантация на коса. Най-често се използват две техники:
- Трансплантация на фоликуларни единици – известна също като операция на фоликуларни единици (follicular unit transplantation (FUT)
- Ексцизия на фоликуларни единици – follicular unit excision (FUE).
И двете процедури изискват наличието на жизнеспособни косми, обикновено от други области на скалпа – обикновено космите, които се простират от двете страни на слепоочието и около задната част на главата.
При техниката FUT хирургът отстранява ивица кожа с ширина 1-1,5 см. от задната част на скалпа. От тази ивица се извличат космите, които ги поддържат, и се поставят в оплешивяващата зона. Раната на мястото, където е отстранена кожата, се зашива обратно. Обикновено хирургът се старае да избегне появата на забележими белези.
Въпреки това FUE е по-разпространената процедура, благодарение на по-краткото време за заздравяване, по-малкия риск от белези и по-големия брой присадки за коса, които могат да бъдат събрани.
Понякога тази процедура се рекламира като интервенция „без белези", но това не е съвсем така. Фоликулите се събират и имплантират с помощта на остри ножове и въпреки всичко остават белези. Да, малки кръгли белези са, но ги има.
Процедурата се извършва под локална анестезия, като пациентите могат да изберат да се подложат на няколко сесии до постигане желаното ниво на плътност на косата
Грижа за косата след трансплантация
Дългосрочният успех на трансплантацията на коса е променлив. Проучванията съобщават, че 90% от реципиентите имат добро покритие една година след операцията, но този процент спада до едва 9% след четири години.
Много фактори могат да повлияят на резултатите от трансплантацията на коса, включително възраст, тютюнопушене, увреждане на скалпа от слънцето и дори диабет.
Спазването на указанията за поддържане на косата е от съществено значение и въпреки че някои клиники рекламират „безболезнени“ трансплантации на коса, възстановяването често е придружено с доста неудобства и дискомфорт.
По време на процедурата може да се използва анестезия, а след това скалпът може да бъде подут и чувствителен.
Пациентите се съветват за минимум 2 седмици избягване на усилена физическа дейност, докато присадките са все още крехки и несигурни. Пълните резултати от трансплантацията могат да се проявят след десет до 18 месеца след самата интервенция.
В крайна сметка, трябва да знаете, че трансплантацията на коса може да е модна тенденция, но това е важно решение и не трябва да се взема с лека ръка.
Ако смятате да се подложите на процедурата, направете проучване, за да сте сигурни, че ще бъдете лекувани от напълно квалифициран хирург, и бъдете готови да следвате докрай указанията за възстановяване, за да гарантирате най-добри резултати.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.