Какво се случва, ако не миете лицето си продължително време

Дерматолози предупреждават за сериозни опасности, ако не измивате и почиствате лицето си
Какво се случва, ако не миете лицето си продължително време

Съвсем елементарната грижа за лицето и кожата не означава само естетична полза, но и здраве. 

Почистване, хидратиране, слънцезащита и справяне със специфични кожни проблеми са само част от базовите грижи, които може да помогнат на кожата на лицето ни да бъде в добро състояние и най-важното - да не страда от различни заболявания.

Балансираният начин на хранене, стресът, тютюнопушенето и алкохолът също допринасят за състоянието на кожата на лицето.

Пореден опасен хит в социалните мрежи стана сериозен повод за притеснение от страна на лекарите. Инфлуенсър популяризира рутина за грижа за кожата, която нарича „Пещерен човек”. 

Нов метод за липса на грижа за лицето притесни лекарите

Концепцията на пещерния човек е за нулева грижа за кожата - никакви почистващи продукти, никаква хидратация и дори никаква вода.

Идеята зад метода е, че много продукти за грижа за кожата могат да я лишат от естествените ѝ масла, нарушавайки pH баланса ѝ и променяйки естествения ѝ микробиом.

Автор на поредната „сензация” в социалните мрежи е Тия Захер.

Снимка: Видео скрийншот

Въпросната 22-годишна инфлуенсърка споделя, че не мие лицето си повече от месец. Не използва почистващи препарати, ексфолианти или серуми – дори и вода.

Захер твърди, че по този начин иска да възстанови естественото състояние на кожата си. Самата тя казва във видеото, че „след 8 години на чоплене и прекомерно ексфолиране, лекувам кожната си бариера, като правя единственото нещо, което никога преди не съм опитвала... абсолютно нищо.“

Какво казват дерматолозите?

Режимът на „пещерния човек” не се препоръчва и може потенциално да бъде нехигиеничен или вреден. Измиването и подсушаването на кожата с вода и кърпа е най-малкото, което човек може да направи за здравето на кожата. 

Мръсотията, която се натрупва от излагане на агресори на околната среда, може да предизвика или изостри състояния като акне, себореен дерматит, или гъбични инфекции, особено в мазните области на лицето.

Снимка: istockphoto.com

С течение на времето това може да доведе до възпаление и инфекции. Измиването на лицето попада в категорията на неоспоримата лична хигиена – ежедневна необходимост, точно като миенето на зъбите.

Захер обаче опроверга спекулациите, че е развила гъбична инфекция, и твърди, че всичко, което изпитва, е сухота на кожата.

Какво се случва, когато не миете лицето си?

Не става въпрос само за релаксиращото сензорно преживяване, което получавате от изпръскването на лицето с топла вода, но и така предотвратявате потенциални проблеми.

Запушени пори и пъпки

Мазнините, потта, мръсотията, замърсителите, плюс гримът и слънцезащитният крем – всички те могат да създадат натрупване на запушване на порите, ако не се отстраняват редовно. Това увеличава вероятността от черни точки и бели точки, както и от повече възпалителни пъпки, особено ако сте склонни към акне. Тази утайка, запушваща порите, може също да изостри розацеята, пише womenshealthmag.

Възпаление

Повтарящото се и постоянно излагане на описаните по-горе замърсители предизвиква и възпалителна реакция. И ако кожата е в постоянно състояние на възпаление, нейният колаген и еластин могат да бъдат разградени, което води до признаци на стареене като отпуснатост и фини линии и бръчки, феномен, известен като възпаление.

Съществува и микробиом на кожата, който трябва да се вземе предвид. Тази екосистема от микроорганизми живее на повърхността на кожата и поддържа нещата в работно състояние.

Неизмиването може да я извади от строя, което води до свръхразпространение на лоши бактерии, което също предизвиква възпаление. Признаците включват повишено зачервяване и сърбеж, плюс обостряне на състояния като екзема и розацея.

Увреждане на кожната бариера

Поддръжниците на грижата за кожата от типа „пещерeн човек“ твърдят, че избягването на всички продукти ще помогне за възстановяване и нулиране на кожната бариера. 

Снимка: iStock

Всъщност, е точно обратното. Кожната бариера е сложна и има деликатен танц между епидермиса и микробиома. Непочистването нарушава микробиома, което от своя страна се отразява негативно на кожната бариера. По подобен начин, натрупването на мъртви кожни клетки и задържан отдолу себум също може да отслаби кожната бариера. В един пълен кръг това също предизвиква повече възпаление.

Преждевременно стареене

Замърсяването със сигурност не е от полза за кожата, а оксидативното увреждане е основно сред неговите вредни ефекти. Замърсителите, които не се отмиват, могат да проникнат през епидермиса по-дълбоко в кожата.

Снимка: iStock

В съчетание с UV увреждането (защото ако сте възприели манталитет на пещерен човек, не използвате слънцезащитен крем), това води до клетъчни увреждания – от такива във фибробластите, които произвеждат колаген, до меланоцитите, които произвеждат пигмент.

За колко време се случва това увреждане?

Няма точна времева рамка и последователността от събития зависи от конкретната кожа и евентуални съпътстващи заболявания, но най-общо ситуацията е следната:

След една нощ

Ако случайно заспите след късна нощ, без да измиете лицето си. Случвало се е на всеки. Макар че не е идеално, но не е и краят на света. Но ако сте склонни към акне и заспите с цялостен грим, това може да е достатъчно, за да причини обрив. Все пак, за повечето хора, немиенето на лицето за една нощ няма да доведе до никакви сериозни проблеми.

След една седмица

След седмица без миене, дори тези, които не са с особено мазна или склонни към акне кожа, ще започнат да забелязват запушени пори. Тогава може да започне да се появява и възпаление (петна, сърбеж).

Седмица след това е и моментът, в който дисбалансът в микробиома става доста забележим, което допълнително засилва въпросното възпаление. Кожата може също да започне да се усеща едновременно мазна и опъната, добавя тя.

След един месец

Седмици без почистване са моментът, в който ще започнете да виждате голямо натрупване на мъртви кожни клетки и мръсотия. Това е натрупване на отломки, които видимо се натрупват върху кожата и могат да изглеждат кафяви и неравни. Свръхрастежът на дрожди също може да се обостри след седмици без почистване.

След месеци (или повече)

Това е моментът, в който се случват тези дълготрайни увреждания и започват да се появяват видими признаци на стареене – обезцветяване, бръчки. Здравето на кожата също е застрашено. Може да причини и рак на кожата.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.