Семаглутид – активната съставка в популярните лекарства за отслабване като „Оземпик“, „Вегови“ и други инжекции, може да бъде свързана с внезапната загуба на зрението. Състоянието е наречено неартериална предна исхемична оптична невропатия (NAION).
До този извод е стигнало второ по рода си проучване на тази тема, за което съобщава онлайн изданието Health.
Експертите обаче уточняват, че новото изследване не е насочено срещу използването на семаглутид или други агонисти на глюкагон-подобен пептид-1 (GLP-1) за лечение на диабет тип 2 и понижаване на теглото.
Проучването все още не е публикувано в рецензирано медицинско списание. То обаче е второто, което предполага, че има връзка между семаглутид и т.нар. „малък съдов удар“ на зрителния нерв, който обикновено води до настъпването на необратима слепота. Всяка година има около 6000 нови случая на това заболяване, се казва в проучването.
„Въпреки че има някои интересни проучвания по темата, не бива да се прави генерален извод, че има неопровержима връзка между семаглутид и NAION“, категоричен е д-р Андрю Лий, говорител на Американската академия по офталмология и невро-офталмолог в Хюстънската методистка болница.
Какво означава това за хората, обмислящи такова отслабване?
Изследванията, свързващи NAION с употребата на семаглутид, не трябва да възпират хората да приемат това лекарство, ако техният ендокринолог го е препоръчал, категорични са изследователите. Те съветват също така хората, които имат предпоставки да развият такава слепота, да се запознаят много добре с рисковете от приема на семаглутид, преди лекарството да им бъде инжектирано.
„За по-голямата част от потребителите няма причина да обмислят този рядък страничен ефект. Въпреки това обаче онези, които имат проблем със зрението по време на лечението със семаглутид, трябва да са наясно, че причината може да е в активната съставка на инжекцията за отслабване и веднага да прекратят терапията си“, обяснява проф. Антон Потегорд от университетската болница „Одензе“ в Дания и един от авторите на проучването.
Той и колегите му имат за цел да диференцират онази група от пациенти с диабет тип 2 и наднормено тегло, която е най-застрашена, т.е. която е в риск. Така и ендокринолозите ще бъдат много по-добре информирани, когато предписват тази терапия, а диабетиците ще са наясно какво да очакват като резултат.
Как е доказана връзката между семаглутид и слепотата?
Учените са анализирали наличните данни от 44 517 души в Дания и 16 860 души в Норвегия, всички от които са отговаряли на условията да бъдат лекувани със семаглутид. Така те стигнали до извода, че 24 души в Дания и осем в Норвегия са ослепели в следствие на това лечение.
Изследователите също така са установили, че от 10 000 употребяващи семаглутид, един допълнителен човек може да ослепее в течение на една година.
„Мисля, че това е полезно изследване, на което трябва да се обърне внимание, когато то бъде рецензирано и публикувано“, заявява ендокринологът д-р Бевърли Чанг от Weill Cornell Medicine. Според него второто проучване потвърдило получените данни от първото, което беше проведено преди година в САЩ.
„Добре би било да се знае обаче, че вероятността човек да ослепее внезапно или в рамките на една година след лечението за понижаване на теглото, е една на 10 000“, пояснява д-р Бевърли Чанг. Тя е категорична, че това не бива да притеснява пациентите и те да се отказват от тази терапия.
В момента тази внезапна слепота не е посочена като известен страничен ефект от употребата на семаглутид. „Регулаторите трябва да разгледат и да оценят констатациите, за да видят дали този рядък нежелан ефект трябва да бъде включен в листовката. Личното ми мнение е обаче, че това трябва да бъде записано, за да могат пациентите и техните лекуващи лекари да направят информиран избор“, категоричен е проф. Антон Потегорд.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.