„За нас мисията е успешна, когато видим резултат само при един човек. Когато видим, че дори един човек е променил начина си на хранене, начина на двигателна активност…Никога не е твърде късно.

Нашето мото е, че това не е спорт, а начин на живот. Така че първата крачка може да се направи сега. Най-добрият момент е сега!”, споделя Кирил Райков – експерт по кондиционна подготовка, биохакер, дългогодишен професионален баскетболист в България, Норвегия, Германия и САЩ. <

Кой е Кирил Райков?

Състезава се професионално като баскетболист над 14 години в над 10 отбора, както в България, така и в САЩ, Германия и Норвегия. Шампион е на България и Норвегия. Още по време на състезателната си кариера е изключително активен в посока – физическа и кондиционна подготовка, хранене, възстановяване. И продължава развитието си, като става бакалавър треньор по баскетбол, както и магистър по кондиционна подготовка.

Снимка: bTV

От 2012 година ежегодното участва като главен кондиционен треньор на баскетболния лагер на „Nike” в САЩ. С дългогодишния си опит в баскетбола като състезател и треньор създава един от най-успешните международни баскетболни лагери – The Jam Camp. <

Кирил е сертифициран треньор по кондиционна подготовка и силови тренировки за отборни спортове към университета на Барселона.

И още – завършва курс за спортно хранене по системата на CORFIT. Печели награда за най-добър фитнес инструктор в Норвегия през 2014 година.

Райков работи със стотици елитни спортисти, олимпийски състезатели и световни шампиони от различни спортове. А от 2016 година десетки треньори черпят знания под неговото менторство, създавайки общност от кондиционни треньори. 

Заедно със съпругата си – Лилия Сураджиева Райков, са създатели на спортната организация „2sport4life” и заедно със своя екип от треньори организират множество спортни събития, курсове и семинари.

И така... Време е да гостуваме на Кирил и Лили Райкови, както и на целия им екип от специалисти, за да се уверим, наистина ли всеки може да направи първата крачка към промяната. В случая – промяна към физическа активност и здравословен начин на живот.

Тръгваме заедно с Мари Шуманова – нашия експерт „Социални мрежи", но също така и дългогодишен активен спортист.

Снимка: bTV

Ще „сблъскаме" треньорите в залата с Мари, която има солидна физическа подготовка и смята, че би издържала почти всеки един тест! Но дали е така наистина?!

„Всъщност, мисията е една и съща – хората да заобичат спорта. Дали ще са на 3, на 33 или на 63 години – няма никакво значение, както и няма никаква граница. Хората казват – на мен ми е късно?! Няма такова нещо”, добавя Лилия Райков, която е бакалавър със специалност „Треньор по гимнастика” и магистър „Треньор по плуване” и „Кондиционна Подготовка”.

Лили обаче има и по-различна мисия – тя е една от малкото сертифицирани треньори, който се занимава с бременни жени и с дами след раждането, които искат да възвърнат формата си. 

„Може би най-голямата трудност, с която се сблъсквам в този раздел от нашата работа, е, че майката винаги приоритизира грижата към детето. Винаги тя остава на заден план. И аз съм минала през този етап от живота си два пъти, но най-трудното нещо е да ги убедиш, че има време за всичко и че те трябва да положат усилия за самите себе си, за да могат да се грижат за всички други, които имат в семейството”, коментира Лили.

„Всъщност, тук идеята е всеки да разбере, че има различен темп на възстановяване. Всяка жена трябва да си даде време, защото както ние се грижим в утробата си за плода 9 месеца, така имаме нужда от 9 месеца за възстановяване.

Снимка: bTV

Тук най-важното нещо е наистина да се даде време, след това да се опознае достатъчно добре собственото тяло, за да можеш да вземеш максимум от него, но здравословния максимум! Защото ние винаги може да влезем много по-бързо във форма, но въпросът е какво ще даде в жертва на това нещо”, добавя специалистката.

„За съжаление статистиката е красноречива и ние сме на челни места в Европа по затлъстяване, наднормено тегло, не само при деца, но и при възрастни. И този заседнал начин на живот се забелязва особено в малките градове и хора, които са над 40-годишна възраст.

И тук, както ние като спортна организация и екип от треньори, сме поели тази мисия… да върнем не само спорта за високо постижение, но и спорта за здраве, за всички. За да бъдем една по-активна нация”, анализира още Кирил Райков.

Снимка: bTV

„Но да не забравяме, че повечето хора през деня са на бюро, а вечерта стават, идват в залата и искат да са максимално натоварени. А това е много рисково и ние помагаме именно на такива хора. Както и на максимално и до краен предел обездвижени хора – започваме от много леки упражнения, от т.нар. летящи кучета, буболечки, леки движения, леки гимнастики, кинезитерапевтични упражнения и постепенно ги вдигаме”, разказва експертът по кондиционна подготовка.

„Най-важното обаче е, че това не е спринт, а маратон. Това е за цял живот и ако хората си мислят, че за един месец или за три месеца, ще постигнат резултати и ние ще им помогнем, значи ние сме грешните хора. 

Няма как за две седмици един човек да отслабне и да задържи тези резултати в дългосрочен план. На хората, които идват при нас, създаваме специална методика за минимум две години, в който период променяме навиците, променяме, структура, клетките и т.н.

Снимка: bTV

Разработваме разнообразни тренировки, защото ако човекът не е спортист, в крайна сметка иска да му е интересно, да запази желанието си да продължи да е физически активен възможно най-дълго време”, завършва Кирил Райков.