В студен зимен ден чаша горещ чай може да сгрее не само ръцете, но и душата. От вида „мача “ в Япония до ароматния тип „масала“ в Индия, тази напитка събира в себе си традиции и култура от цял свят.

Специално за чая от джинджифил се знае, че е напитка с богата история и впечатляващи ползи за здравето. Важно е да се отбележи обаче, че правилното му приготвяне не е просто въпрос на вкус, а и на ефективност – защото всяка стъпка от процеса оказва влияние върху крайния резултат и върху това какви ползи ще извлечем.

Решението да консумирате тази билка редовно може да бъде малка, но значима първа крачка към по-здравословен начин на живот.

Снимка: Getty/Istock

Що е то: джинджифилов чай?

Джинджифиловият чай, макар и да е поредната билкова напитка, набира все по-голяма популярност заради дългата си история и добре познатите си лечебни свойства.

Корените му водят началото си от растението Zingiber officinale (познато днес като джинджифил), което произхожда от Югоизточна Азия. Сведения за неговото разпространение към Гърция и Рим датират от преди 5000 години. Билката е била ценена не само като подправка, но и като лечебно средство, използвано от някои древни народи в ритуали и еликсири срещу зли духове. В Средновековието търсенето на корена било толкова голямо, че цената му надминавала тази на една овца.

Днес той е лесно достъпен и се ползва в кулинарията и за приготвяне на чай. Както при останалите видове, напитката се приготвя чрез варене на пресен корен във вода и често се комбинира с лимон или мед, за да се подобри горчивият му и леко лютив вкус.

Снимка: Getty/Istock

Как джинджифиловият чай се грижи за вашето здраве­?

Джинджифиловият чай може да бъде верен съюзник към целта ни за здравословен живот. Той е богат на антиоксиданти и противовъзпалителни съединения, които могат да укрепят имунната ни система.

Освен това, чаят от джинджифил подпомага храносмилането, облекчава гаденето и дори може да намали мускулните болки след физическо натоварване. Не само това, но и редовната консумация на джинджифилов чай може да спомогне за намаляване на риска от сърдечносъдови заболявания и да подобри нивата на кръвната захар, твърдят специалистите от Harvard Medical School.

Ползите за здравето ни не спират дотук, твърди онлайн изданието Good Foods. Освен богатото си съдържание на магнезий и витамин B6, съставът на джинджифила включва съединения като „шогалли“ и „гингероли“, които имат противоракови свойства. Подпомага и облекчаването на дихателните проблеми и има противовъзпалителен ефект.

Снимка: Getty/Istock

5 грешки, които правим при приготвянето на джинджифилов чай

Правенето на чай на пръв поглед е сравнително лесен и бърз процес, който трудно може да се обърка. В крайна сметка билките, от които приготвяме напитката трябва да се сварят и после запарят - това е всичко. А дали е така наистина?

За разлика от зеления чай в Япония, който си има цяла церемония, при джинджифиловия - процесът наистина не е сложен. Проблемът се корени в това, че много хора често пренебрегват как да обработят самата билка или кога се слагат добавките като лимон и мед.

Снимка: Getty/Istock

Ето петте грешки, които повечето от нас правят и как да ги избегнем, за да извлечем всички ползи за здравето от джинджифиловия корен:

  1. Използване на стар джинджифил:

Свежестта на билката е от съществено значение. Старият или изсъхнал корен губи част от своите активни съставки и аромат. Пресният от друга страна, отделя повече полезни вещества по време на варене. Познава се по гладката, стегната кора и силния, пикантен аромат.

  1. Неправилно рязане на джинджифила:

Нарязването на твърде големи парчета може да намали отделянето на лечебни свойства. По-добре е да се нареже на тънки филийки или да се настърже. Това увеличава концентрацията на билката в чая.

  1. Прекалено кратко варене:

Периодът на варене е критичен за извличането на активните компоненти на джинджифила - ако е прекалено кратък, коренът може да не освободи достатъчно от полезните съставки. Ето защо, за да се извлекат всички активни съставки, коренът трябва да се вари поне 10 минути.

  1. Добавяне на мед докато чаят е прекалено горещ:

  2. Медът губи част от полезните си свойства при прекалено високи температури. Затова е по-добре да се добавя, когато чаят е леко охладен (до около 40-45°C).

  1. Използване на готови пакетирани чайове:

Пакетираният вид чай често съдържа добавки и по-ниски концентрации на активни съставки. За да се осигури пълно усвояване на полезните вещества, както и по-добър и автентичен вкус, е редно да приготвяме напитката с истински корен от джинджифил.

Снимка: Getty/Istock

Джинджифилът отдавна се смята за природно лекарство, а чаят, приготвен от този корен, е една от най-предпочитаните форми за консумация. Той може да облекчи храносмилателни проблеми, да засили имунитета и дори да подобри кръвообращението. Въпреки това има тънкости в приготвянето му, които могат да повлияят на неговата сила и вкус.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.