Слънчевата алергия се проявява, когато човек получава обрив, а понякога и други симптоми след излагане на слънчева светлина. Алергията може да варира от лека до тежка, като е възможно да предизвика по-сериозни симптоми или да ограничи ежедневните дейности.

Слънчевите алергии могат да засегнат всеки. Някои видове са по-често срещани сред хората с по-светла или по-тъмна кожа. Възможно е да има и генетична предразположеност към подобни състояния, което увеличава шанса за развиването им. (2 пъти по-голям шанс за развиване на болестта)

Това кара учените да погледнат темата по-отблизо, като установяват, че освен очевидния съвет да се избягва директна слънчева светлина за дълъг период от време, хората с това състояние могат да използват няколко техники да се предпазят, пише онлайн изданието Cleveland Clinic.

Какво го причинява и какви са симптомите?

Учените все още не разбират напълно какво точно причинява слънчевата алергия. Някои изследвания показват, че може да има наследствена (генетична) предразположеност. Други предполагат, че при излагане на слънце тялото активира освобождаването на хистамини или предизвиква имунен отговор. Най-вероятно причините варират в зависимост от вида на кожната реакция и може да са комбинация от няколко фактора.

Симптомите на слънчева алергия могат да се появят само няколко минути, часове или дори дни след излагане на слънце. Колко сериозни са проявите на алергичната реакция зависят от няколко фактора: 

  • Колко голяма част от кожата е била изложена.
  • Колко време човек е прекарал на слънце. 
  • колко интензивна е светлината.
  • От какъв тип слънчева алергия страда човекът.. 

Обикновено обривът се появява само по участъка от кожа, изложен на слънчева светлина, но понякога може да се разпространи и по други части на тялото.

Снимка: Canva

Най-често срещаните симптоми включват обрив под формата на малки пъпчици, възелчета, мехури или уртикария (копривна треска). Кожата може да сърби, да се зачерви, да се лющи или да има корички. Понякога се наблюдава и парене, боцкане или подуване. В някои случаи има изтичане на течност от засегнатите участъци.

Ако не се вземат мерки навреме и излагането на слънце продължи въпреки симптомите, състоянието може да се влоши и да доведе до по-сериозни прояви. Рядко, но възможно е да се развият системни симптоми, като главоболие, замайване, гадене, повръщане, затруднено дишане или хрипове. 

При тежки случаи, особено при слънчева уртикария, може да се стигне до анафилаксия (тежка алергична реакция, която се проявява внезапно и може да причини смърт).

Как може да се лекува слънчевата алергия?

Най-ефективното лечение на слънчевата алергия е да се ограничаването на излагането на слънце.

При хора, които не могат да избягват слънцето обаче или имат по-интензивни реакции, някои лечения могат да помогнат:

  • Антихистамини.
  • Кортикостероиди.
  • Кремове за облекчаване на сърбежа.
  • Инжекции със силен медикамент.
  • Фототерапия: дългосрочно лечение, при което се използва многократно излагане на светлина, за да се изгради толерантност на кожата ви.

Как да се погрижим за себе си, ако имаме слънчева алергия?

Според специалистите, ако някой страда от слънчева алергия,  е препоръчително да използва следните стратегии, за да предотвратите появата на епизоди:

  • В началото на пролетта и лятото постепенно увеличете времето, което прекарвате на слънце. Това ще помогне на кожата ви да се адаптира.
  • Избягвайте слънцето, когато то е най-силно, от 10 до 16 часа. Стойте на закрито или на сянка.
  • Спрете да използвате всички лекарства и продукти, които предизвикват фоточувствителност.
  • Използвайте предпазни средства, включително шапка, дълги ръкави, панталони и фолио за прозорци, за да блокирате слънчевите лъчи.
  • Носете слънцезащитен крем с поне 30 SPF. Нанасяйте го отново на всеки два часа или по-често, ако се потите или плувате.

Снимка: Canva

Как се успокоява слънчевата алергия?

При епизод на слънчева алергия, първото и най-важно нещо е веднага човекът да се махне от слънцето. След това се поставят хладни, влажни кърпи върху засегнатите участъци от кожата, за да се облекчат сърбежа, зачервяването и възпалението. Хидратацията в този момент също е важна. Може също така да се вземе антихистамин, който се предлага без рецепта, за да се намали алергичната реакция и да се облекчат симптомите.

Слънчевата алергия не е просто неудобство. При липса на грижа и внимание тя може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Разпознаването на симптомите и прилагането на правилните мерки навреме са ключови за контрола и безопасността на кожата при излагане на слънце.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.