Безспорен факт е, че физическата активност може да намали риска от затлъстяване и диабет. Това със сигурност е първата крачка, ако искаме да влезем в перфектна форма.
Изследване, проведено в Германия, дава някои доста изненадващи резултати, свързани не само с обема на физическата активност, но и с времето за спортуване, пише сайтът Fit Book.
Човешкият метаболизъм следва естествен дневен ритъм, който оказва влияние върху нивата на кръвната захар, използването на енергия и действието на инсулина, например.
Теоретично това би могло да означава, че упражненията в точно определено време могат да бъдат по-ефективни за намаляване на риска от затлъстяване и диабет.
Но колко силни са тези разлики в действителност? Екип от учени, ръководен от Майкъл Щайн от университета в Регенсбург, се е заел да отговори на този въпрос.
Използвайки обективни данни за физическото натоварване на 61 116 участници в изследването, те проучили дали има оптимално време за спорт и кога упражненията са най-полезни за организма.
Между 2015 г. и 2019 г. участниците са носили в продължение на седем дни сензор за тазобедрена активност (ActiGraph), който е записвал движенията им. Изследователите анализират активността за всяка възрастова група, като се съобразили с пола на хората. Специално внимание било отделено и на начина на живот.
За целта на проучването си учените са разгледали връзката между времето за физическа активност през деня и риска от затлъстяване (ИТМ ≥ 30) и диабет, като са използвали т. нар. стойност на HbA1c (средното ниво на глюкозата в кръвта през последните два до три месеца).
Циркадният ритъм и начинът ни на живот
Всеизвестен факт е, че циркадният ритъм (вътрешният биологичен часовник) на организма влияе не само върху съня, но и върху обмяната на веществата.
„Пренебрегването на вътрешния часовник може да има последици за здравето. След няколко месеца и години се увеличава рискът от хронични заболявания като невродегенеративни болести, депресия, тревожност и други разстройства“, обяснява хронобиологът д-р Сатчин Панда.
И допълва: „Това може да бъде дори отключващ фактор за разстройство с дефицит на вниманието. Освен това увеличава риска от метаболитни заболявания като диабет, омазняване на черния дроб, повишени нива на холестерол в кръвта и сърдечносъдови заболявания. Може също така да увеличи риска от рак“.
Най-любопитното в случая е, че циркадният ритъм влияе върху начина, по който спортува всеки човек. Предишни изследвания показват, че активността в определени часове на деня може да е по-полезна за метаболизирането на захарта и контрола на теглото. Последните проучвания потвърждават това.
Какво показват резултатите от проучването?
Резултатите, получени от учените в Германия, показали, че упражненията в следобедните часове са най-полезни за организма, ако човек цели да се предпази от диабет и затлъстяване.
- Участниците с висока следобедна активност имат 64% по-нисък риск от затлъстяване и 53% по-нисък риск от развитието на диабет в сравнение с групата с най-ниска следобедна активност.
- Вечерната активност също има положителен ефект. Спортът след залез слънце се свързва с 55% по-нисък риск от затлъстяване и 44% по-нисък риск от диабет.
- Сутрешната активност предлага само умерени ползи. Рискът от затлъстяване е по-нисък с 29%, а от диабет – с 20%, в сравнение със спортуването вечер.
- Спортът през нощта е неблагоприятен. Участниците с високи нива на нощна активност са имали 58% по-висок риск от затлъстяване и 43% по-висок риск от диабет.
Тези зависимости се запазват дори след отчитане на продължителността на съня, работата на смени и трудовия статус.
Резултатите показват също така, че за предотвратяване на затлъстяването и диабета са важни не само формата и обема на упражненията, но и отрязъкът от време през деня, в който се спортува. По всичко изглежда, че физическата активност в следобедните и вечерните часове е по-полезна за метаболизма.
Това е свързано с денонощните колебания на инсулиновата чувствителност, която е най-ниска следобед и вечер – точно тогава, когато физическите упражнения могат да помогнат за подобряване на оползотворяването на глюкозата.
Следователно хората с диабет или с повишен риск от затлъстяване биха могли да се възползват от целенасочени упражнения или физическа активност следобед или привечер. Разходката след вечеря би могла да бъде особено полезна, въпреки че тази конкретна дейност не е изследвана в проучването, уточняват учените.
Скоро в ефира на bTV можете да гледате световния телевизионен феномен „Живот на кантар“, помогнал на хиляди хора в над 40 държави да се преборят с излишните килограми. Вижте повече във видеото: