Стресиращата работна среда може да увеличи риска от развитие на диабет тип 2 при жените. Това показва най-новото изследване. В него били включени над 100 милиона души с диабет или преддиабет.
Учените са особено привлечени от метаболитното заболяване, тъй като то е на път да се превърне в епидемия сред американците и европейците, особено ако бъде оставено без лечение.
Всички знаят, че рисковите фактори за диабет тип 2 са липсата на физическа активност и лошия хранителен режим. И двата лоши навика водят до наднормено тегло, а то – до проблем с лошия контрол на кръвната захар. Но е редно да се каже, че при хората на възраст над 45 години има и други рискови фактори – като висок холестерол, хипертония, фамилна анамнеза за диабет, сърдечни заболявания или инсулт.
Досега обаче рядко се повдигаше темата за психологическия натиск, който също е в основата на развитието на диабет тип 2. Да се живее в непрекъснат стрес, с депресия или висока тревожност, може да повиши значително този риск. Едно от последните проучвания показва, че напрежението на работното място е твърде опасно – особено за жените. То повишава с около 21-22% вероятността за инсулинова резистентност.
Психическа умора на работното място
Учените решили да проверят каква точно е връзката между „психичната умора на работното място“ и честотата на диабет тип 2 при повече от 70 000 жени. Здравето и професионалното им натоварване било проследявано в период от 22 години – между 1992 г. и 2014 г. Около 75% от дамите, взели участие в проучването, били учители по професия, а останалите 25% – с напрегнати интелектуални професии (като например журналисти).
През целия период на проучването 10% от жените са развили диабет тип 2. Анализът на данните показал, че разпространението на заболяването е значително по-високо при жените, които считат, че работата им е психически изтощаваща, в сравнение с онези, които не влагат чак такъв ентусиазъм в офиса и предпочитат да се скатават.
Когато изследователите добавили към преумората на работното място и останалите фактори – включително нездравословните навици на живот и кардио-метаболитни проблеми (като високо кръвно налягане или висок индекс на телесна маса), връзката между стресовата професия и риска от диабет оставала същата.
Инсулинова резистентност и работен стрес
Учените твърдят, че тези резултати показват колко е важно дамите да намалят работния стрес. В противен случай те ще развият инсулинова резистентност и ще контролират много трудно кръвната си захар.
Всички са наясно, че захарният диабет е заболяване, което води до труден контрол на кръвната захар, чието ниво често е твърде високо. Това се случва тогава, когато човек има проблем с инсулина.
Медиците допълват, че инсулинът е хормон, който взема захар от храни и го премества в клетките на тялото. Ако организмът не произвежда достатъчно инсулин или клетките не го усвояват добре, захарта от храната остава в кръвта, което води до различни усложнения.
Счита се, че диабет тип 2 е резултат от съчетаването на генетичните фактори с нездравословния начин на живот. Точната причина е неизвестна, но рисковите фактори включват излишна телесна мазнина, високо кръвно налягане и холестерол, близък родственик с това заболяване, анамнеза за гестационен диабет, напредване на възрастта и т.н.
Скритият виновник за диабета
Тъй като затлъстяването е станало широко разпространено през последните няколко десетилетия, всички медици хвърлят автоматично вината за диабета върху наднорменото тегло.
В случая обаче е любопитен фактът, че при работещите жени диабетът не се дължи на типичните рискови фактори – лоша диета и обездвижване, а на значителната умствена умора, на която са подлагани на работното си място. Психическото изтощение е истински бич за всички жени, но се отразява най-зле на дамите над 45-годишна възраст, казват учените.
Те допълват, че това е ясно изразено при нежните половинки на човечеството, но не и при мъжете. За тях обездвижването и лошото хранене продължават да са отключващи фактори за развитието на диабет тип 2.
В близко бъдеще изследователите планират да проучат и ефекта от психическата умора на работното място върху хората, които вече живеят с диабет тип 2. Те се надяват, че техните открития ще помогнат на лекарите да имат по-добър подход към пациентите си, както и на фармацевтичните компании – да разработят нови медикаменти за контрол на кръвната захар, които ще свалят и напрежението.
Пет начина за сваляне на напрежението
Няма значение дали сте служител, мениджър или собственик на фирма, защото във всеки случай сте на работното си място, за да дадете най-доброто от себе си. Трябва да обичате това, с което се занимавате. Вие искате да сте добре заплатени. Искате да бъдете ценени. Не искате работата и колегите да ви смачкат и вие да се чувствате зле. Питате се какво бихте могли да направите?
Ето няколко техники, които според медиците ще ви спасят от стреса и от това да развиете диабет тип 2:
1. Мислете позитивно за себе си
Вярно е, че всичко, с което се сблъсквате, не е свързано с вас. Вкарайте тази мисъл в главата си, докато си миете зъбите и гледате страхотното си лице в огледалото, и си кажете високо на глас: „Аз съм страхотен човек, който има желание и готовност да си свърши добре работата. Всеки си има проблеми, но аз не съм длъжен да слушам вечното им мрънкане. Аз съм си аз. Аз съм отговорен за собственото си благополучие“.
2. Влезте на работа с усмивка
Когато влезете на работа с усмивка, отделяте ендорфин в кръвта си и лекувате собствените си рани. Независимо дали някой ви засипва с изисквания, или обиди, запазете усмивката си и вътрешната си сила. Дори и да трябва отначало да го правите насила, много скоро ще усетите положителния ефект.
3. Презареждайте се мъдро
Когато напрежението нарасне, последното нещо, което трябва да направите, е да си пуснете още едно кафе. То се е превърнало в успокоителна напитка за нас, но всъщност повишава усещането за тревога. Опитайте с безкофеинова топла напитка, която неутрализира стреса. Изборът е голям – пробвайте билков чай или топло мляко с мед и канела.
4. Използвайте телефона си умно
Обедната почивка обикновено е времето, в което хората се събират и си говорят за това как върви денят. Ако диалогът е продуктивен, страхотно. Ако не, може да изцеди част от силите ви и да засили усещането ви, че сте нещастни в работата си. Помнете, че смартфонът предлага решения на всякакви проблеми – приложения за музика, вицове, медитация, направи си сам и т.н. Използвайте ги, за да облекчите тревожността си и да се спасите от вечното мрънкане на колегите.
5. Дайте шанс на прямотата
Най-важната стъпка към благополучието са разговорите със самия себе си. Бъдете много ясни в собствената си глава и сърце за ситуацията, в която се намирате. Вие знаете най-добре дали работната среда е добра, или токсична за вас. Направете това, което знаете, че е най-правилно за вас самите. Ако се налага, просто променете работното си място.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.