По-студените месеци налагат някои промени в храненето. Лятното разтоварване с плодове и зеленчуци преминава в есенно-зимно похапване на месо и туршии.

В резултат на това се увеличават продуктите от белтъчната обмяна в организма. Количеството пикочна киселина в ставите расте и ако човек носи наследствен фактор за подагра, прави първата си по-сериозна криза именно през зимата.

Подаграта е най-често срещаният тип на възпалителен артрит при хора над 40-годишна възраст. Тя се характеризира с внезапни, тежки пристъпи на болка, зачервяване и болезненост в ставите, често в основата на палеца на крака.

Нездравословният начин на живот е в основата на това заболяване, твърдят лекарите.

Снимка: iStock

В организма се образува пикочна киселина, която се изхвърля чрез бъбреците. Нейните нива се определят от равновесието между два процеса – синтез и излъчване. Когато концентрацията на пикочна киселина в кръвта се повиши, тези соли започват да кристализират и да се отлагат в меките тъкани – обикновено около ставните капсули, но също така и в сърцето и други органи.

Това заболяване се нарича подагра, а състоянието на повишена пикочна киселина – хиперурикемия.

Кристалите предизвикват възпалителна реакция – подуване, болка, зачервяване, затопляне и т.н. Или иначе казано, нарушават функцията на ставите. Най-уязвим е големият пръст на крака, но заболяването може да обхване също така глезените, петите, колената, китките, пръстите на ръцете и лактите.

Подаграта всъщност е точно това повишено съдържание на пикочна киселина в кръвта, а то може да доведе до други остри заболявания – като например артрит или камъни в бъбреците. Артритът се получава, защото пикочната киселина освен в бъбреците се отлага и в ставите. Там също образува кристали, които водят до сериозен дискомфорт.

Снимка: iStock

Освен от кристалите, болката идва и от възпалената тъкан около ставата. В по-тежки случаи болестта засяга и вътрешните органи, като води до бъбречна недостатъчност, стенокардия и дори до инфаркт на миокарда.

Въпреки че основният виновник за подагра е пикочната киселина, все пак трябва да се отбележи, че има и някои отключващи фактори – като наследствената предразположеност, пола и възрастта, злоупотребата с алкохол и т.н.

Храненето обаче също е от значение. Яденето на прекалено много храни, богати на пурини, може да предизвика или да усложни заболяването при някои хора. Наличието на ензимен дефект, който пречи на тялото да разгражда пурините, може да доведе до подагра. Наднорменото тегло също може да е в основата на това заболяване.

Болестта се свързва и с употребата на голям брой лекарства – като например диуретици, имуносупресори, както и ниски дози аспирин.

Медиците уточняват, че в момента всеки втори българин със сърдечносъдово заболяване приема ежедневно ниски дози аспирин с профилактична цел, но това крие своите рискове.

Снимка: iStock

Аспиринът притежава способността да повишава нивата на пикочна киселина и по този начин може да увеличи опасността от развитие на подагра.

Ако заедно с аспирина се приема и някакъв диуретик, това може още повече да влоши ситуацията, напомнят специалистите.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.