Вече повече от 45 години след раждането на първото бебе, заченато чрез инвитро, асистираната репродукция продължава да бъде надежда за милиони двойки по света. В България, където демографската криза и репродуктивните проблеми се задълбочават, инвитро процедурите се превръщат в ключов инструмент за борба с безплодието.

През 2022 г. държавата е финансирала 4 774 инвитро процедури, като половината от тях са били при жени под 35 години. От тези процедури са родени 1554 деца, което представлява около 2% от всички новородени в страната за същата година.

Въпреки този напредък, успеваемостта на инвитро процедурите остава относително ниска. Процентът на живородените деца след инвитро в България е около 27% за финансираните от държавата процедури. Това означава, че по-малко от една трета от опитите завършват с успешно раждане.

Тези данни подчертават необходимостта от иновации и научни изследвания в областта на асистираната репродукция. Учените по света работят върху нови технологии и методи, които да повишат успеваемостта на инвитро процедурите и да направят процеса по-ефективен и достъпен за повече двойки, съобщава BBC.

Живородени деца след инвитро остава относително нисък

Всеки ден стотици, ако не и хиляди двойки преминават през един от най-емоционално и физически напрегнатите периоди в живота си. Те са на прага на възможността да станат родители с помощта на инвитро. Процедурата, която изглежда като чудо на съвременната медицина, всъщност все още предлага много неизвестни.

Снимка: Canva

Процентът на живородени деца след инвитро остава относително нисък, едва около 45% от трансферите на ембриони водят до раждане в САЩ, сочат данни от 2020 г. В Обединеното кралство този процент за жени около 35-годишна възраст е дори по-нисък, само 30%. И това при условие, че техниката се прилага повече от четири десетилетия. Въпреки че има много предпоставки, поради които инвитро лечението може да се окаже неуспешно, възможно е други интервенции по пътя да имат значение. И те могат да променят живота на милиони хора.

Надежди и съмнения около новите технологии

В опит да повишат шансовете, клиники по света предлагат различни иновативни технологии. Една от тях е т.нар. времево изобразяване – система, която чрез микроскоп и камера следи развитието на ембрионите, заснемайки ги на всеки 10 минути. Идеята е, че този прецизен мониторинг може да помогне на ембриолозите да изберат най-жизнеспособните ембриони за имплантиране.

Но реалността изглежда различна. Според проучване, публикувано в The Lancet през юли 2024 г., мониторинга на ембрионите не води до съществена разлика в процента на живородените деца. Данните, събрани от над 1500 процедури, показват, че технологията не оправдава надеждите, а често само увеличава разходите.

„Хората се развълнуваха много от тази нова технология и просто започнаха да я използват, без да разполагат с добри доказателства“, казва д-р Прия Бхиде от Университета „Куин Мери“ в Лондон и съавтор на проучването.

Изкуствения интелект в помощ на репродуктивното здраве

Успеваемостта на инвитро процедурите е обвързана не само с броя на опитите, но и с качеството на лабораторната работа и медикаментозното стимулиране. През последните години лабораториите, в които се извършва култивиране на ембриони, значително са подобрили методите си. По-добрата среда и прецизният контрол върху развитието на ембрионите увеличават шансовете за успешно имплантиране.

Снимка: Canva

Освен това, медикаментозните режими, които се прилагат на жените преди извличането на яйцеклетки, също са претърпели развитие. Според проф. Харпър, водещ специалист в областта на репродуктивната медицина, днес се използват по-ефективни схеми за стимулиране на яйчниците, което позволява извличането на повече и по-здрави яйцеклетки.

Една от новите посоки на изследване включва използването на изкуствен интелект. Някои изследователи вече разработват алгоритми, които да персонализират дозировките на хормоналните лекарства според физиологичните особености на всяка пациентка. 

Микронидлинг, флуидна динамика и магнетизъм

Едно от най-големите предизвикателства пред успешното инвитро е събирането на яйцеклетки. Те са крехки, трудни за извличане и податливи на увреждане. Именно тук идва новаторски подход, тестван наскоро във Великобритания.

Екип от ветеринари и учени от Университета в Нотингам и Paragon Veterinary Group създават нова игла за събиране на яйцеклетки. С помощта на два микроскопични отвора по дължината ѝ, тя създава леко кръгово течение във вътрешността на фоликула, което „завърта“ яйцеклетката и улеснява нейното извличане, без да я уврежда.

Резултатите са обнадеждаващи. Прототипът, тестван върху животни, показва по-висока ефективност от стандартните методи. А според Раду Цимпеану, експерт по флуидна динамика в Оксфорд, „колкото по-богато е движението на течността, толкова по-вероятно е да се извлече яйцеклетка успешно“.

Подобни технологии може скоро да преминат и в хуманната медицина.

Наноинженерство в полза на репродуктивните проблеми

Друга посока на научния напредък е използването на магнитни наночастици. Прикрепени към яйцеклетки или ембриони, те позволяват тяхното движение и позициониране, без нужда от физически контакт. Това значително намалява риска от увреждане, особено в толкова деликатен процес, какъвто е инвитрото.

Снимка: Canva

Тези нови подходи, макар и в начална фаза, дават реална надежда. Те предлагат по-прецизен и щадящ начин за работа с репродуктивните клетки. Но учените и лекарите са категорични: иновативните методи трябва да се въвеждат внимателно, след задълбочени клинични проучвания.

Инвитро 2.0 – ще го доживеем ли?

Инвитро оплождането няма да стане перфектен метод за лечение на репродуктивните предизвикателства, още утре. Но тенденцията е ясна напредъкът не идва само от добавяне на нови технологии, а от по-доброто разбиране на основните биологични процеси. От подобряване на извличането на яйцеклетки до щадящо боравене с ембриони, учените продължават да търсят решения, за да подобрят методите и увеличат шансовете за успех на процедурите.

Ако новите подходи бъдат успешно приложени, това може да повиши шансовете на милиони двойки по света. Засега обаче остава основният извод: инвитрото е невероятен, но все още несъвършен инструмент за преодоляване на репродуктивните препятствия. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.