Базедовата болест (наричана още болест на Грейвс) е автоимунно заболяване, което протича с образуването на повишено количество тиреоидни хормони (хипертиреоидизъм) под влияние на намиращи се в кръвта антитела, атакуващи жлезата.

Снимка: iStock

Жлезата увеличава своите размери – развива се дифузна гуша. Базедовата болест е най-честата причина за развитие на хипертиреоидизъм. По-често засегнати са жените.

Симптомите на Базедовата болест се развиват вследствие на повишеното производство на тиреоидни хормони. Някои от по-често срещаните са:

  • наличие на гуша;
  • изпъкване на очните ябълки;
  • повишена сърдечна честота;
  • непоносимост към топлина и прекомерно изпотяване;
  • забързан метаболизъм;
  • отслабване;
  • безсъние;
  • емоционални нарушения - нервност, безпокойство, агресия и др.

Сред основните причини за развитие на заболяването е генетичната предразположеност. Влияние оказват околната среда, имунологичните особености на организма и различните хормонални нарушения. Провокиращ фактор може да бъде и стресът. Независимо от причината, въздействието на отключващия фактор стимулира образуването на антитела, които разпознават щитовидната тъкан като чужда и я атакуват.

Диагностицирането на Базедовата болест включва снемане на анамнеза и физикален преглед, кръвни тестове и образни изследвания. При очни оплаквания се провежда консултация с офталмолог. При хипертиреоидизъм нивата на TSH са

Липсата на лечение, неправилното му провеждане или наличието на провокиращи фактори може да причини сърдечносъдови и хормонални усложнения, а също да доведе до развитие на остеопороза. Животозастрашаващо усложнение е тиреотоксичната криза. Провокира се от инфекции, хирургични интервенции, травми, бременност и др. и протича в три стадия. Ако пациентът не бъде хоспитализиран се развива кома.

Снимка: Getty Images

Лечението на Базедовата болест включва приложение на тиреостатици – те потискат образуването на щитовидните хормони. За овладяване на сърцебиенето и треперенето могат да се използват бета-блокери по преценка на лекуващия лекар. При тежко протичащо заболяване и липса на ефект от провежданото лечение може да се премине към лечение с радиоактивен йод. В някои случаи е възможно да се проведе хирургично лечение.

Източници: