Атопичният дерматит представлява възпалително незаразно разстройство на кожата, което се съпровожда от сърбеж. Това е най-честото заболяване на кожата при децата, като началото му започва обикновено в ранна детска възраст.
Заболяването протича по различен начин в различните възрастови групи.
- Атопичният дермтатит при бебета настъпва веднага след раждането или се появява от 2 до 3 месеца след това.
- При децата заболяването протича с лющене и загрубяване на кожата.
- Атопичният дерматит се среща рядко при възрастни. Около 50% от диагностицираните с атопичен дерматит в детството продължават да имат слабо изразени симптоми като възрастни.
Атопичният дерматит може да засегне скалпа, лицето, шията, крайниците и сгъвките на коленете и лактите. Типичните му симптоми включват:
- груба и суха кожа;
- сърбеж;
- обрив;
- повишена чувствителност на кожата;
- зачервяване;
- наличие на секреция и др.
Основната причина за развитието на атопичен дерматит все още не е напълно изяснена.
Предполага се, че следните рискови фактори могат да играят ключова роля в развитието на състоянието:
- генетична предразположеност;
- свръхреактивна имунна система;
- хормонални изменения;
- излагане на различни алергени и др.
Поставянето на диагнозата започва със снемане на анамнеза и провеждане на физикален преглед. Може да се наложи провеждането на кожни тестове за доказване на алергична причина за атопичния дерматит. Ако за развитието на състоянието се подозира конкретен микроорганизъм, се взема материал от кожата с помощта на тампон.
Допълнителни изследвания като кръвни тестове или биопсия от кожата се правят при съмнение за наличие на друго заболяване, което протича със сходни на атопичния дерматит симптоми.
Усложненията на атопичния дерматит най-често включват развитие на вторични инфекции. Могат да се наблюдават и различни кожни усложнения като задебеляване на кожата, хиперпигментация или поява на белези.
Състоянието може да предизвика и тревожност, която да влоши качеството на живот на засегнатия. Някои от диагностицираните с атопичен дерматит могат да развият астма или сенна хрема.
Атопичният дерматит е упорито състояние. Лечението му включва локално прилагане на медикаменти под формата на кремове или гелове, подходяща хидратация на кожата, провеждане на фототерапия.
При тежките форми на заболяването могат да се използват медикаменти като биологични препарати или лекарства, потискащи имунната система.
Източници: