В празничните дни много хора предпочитат разходката в снежната планина, вместо излежаването на дивана пред телевизора. Преходите като начин за почивка и разтоварване след обилното похапване са особено популярни сред хората, живеещи в планинските райони.

Макар върховете у нас да не са чак толкова високи, всеки, който е изкачвал Мусала или Вихрен, знае, че е възможно да му се завие свят, да усети главоболие, да му се ускори пулса и да загуби апетит. Всичко това не е в следствие на умората от изкачването, а защото човек получава т.нар. планинска (височинна) болест, обясняват медиците.

Височинната болест (както се нарича още това състояние) се наблюдава на голяма надморска височина (обикновено над 2200-2500 метра), когато организмът на човек е изправен пред понижено барометрично налягане.

Заради високата надморска височина парциалното налягане на кислорода е по-ниско. Това по-ниското атмосферно налягане води до по-малко количество на кислород във въздуха, което пък може да предизвика хипоксия – намалено доставяне на кислород чрез кръвта до клетките и тъканите в тялото.

Снимка: Getty Images

Острата височинна болест може да предизвика височинен мозъчен оток и височинен белодробен оток. Тези състояния представляват нарастващ клиничен проблем, тъй като все повече хора, по време на туризъм или поради специфична работа на голяма височина, са изложени на хипобарна хипоксична среда на голяма надморска височина.

Леката форма на това състояние отминава до 24 часа – след като човек е слязъл от планината, наспал се е добре и е изпил достатъчно течности. Тежка форма обаче може да причини по-интензивни симптоми (като кашлица, болка и тежест в гърдите, кървене от носа и т.н.).

Снимка: Getty Images

Възможно е при някои хора да се появи объркване в резултат на т.нар. височинен мозъчен оток, както и височинен белодробен оток – поради натрупването на течност в белите дробове. Подобно състояние е рядкост, но лекарите предупреждават, че то е опасно и може да доведе до спешен прием в болница.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.