Навяхването или счупването на пръстите е много често срещано състояние в нашето ежедневие и може да се прояви с болка, подуване и трудно движение, пише американският здравен сайт WebMD.

Навехнат пръст

Най-общо казано навяхването възниква тогава, когато се увредят връзките, които свързват и поддържат костите и ставите на пръста.

При повечето хора щаденето на ръката облекчава неприятните симптоми (болка, подуване, зачервяване, липса на подвижност и т.н.), а поставянето на леден компрес – намалява възникналото възпаление, настъпило вследствие на удара.

В зависимост от тежестта на увреждането, навехнатите пръсти обикновено се подобряват за няколко дни с прилагането на основни грижи и се излекуват изцяло след няколко седмици почивка и рехабилитация.

Снимка: Getty Images

Добре би било да се знае също така, че повечето симптоми, причинени от навяхване на един или повече пръсти, са свързани с възпаление. Докато леките наранявания отминават за 1-2 седмици, то хората с тежки навяхвания на пръстите трябва да посетят лекар.

Засрещнат (пресрещнат) пръст

Особен вид навяхване на пръстите, известен като засрещнат (предрещнат) пръст, е често срещано нараняване за спортисти практикуващи спорт с топка, като баскетболисти и волейболисти. Рискът от засрещнат (пресрещнат) пръст е най-голям при опит да се хване или удари топка.

Ако пръстът бъде подложен на силен удар, се получава преразтегляне или скъсване на лигамента, който свързва малките костици в пръста. Най-често пациентите се оплакват от болка, невъзможност да сгънат пръста си, подуване, зачервяване и пулсиране.

Често срещано погрешно схващане е, че човекът трябва да се опита да го „издърпа“, за да го постави в нормално положение – това обаче е голяма грешка. По-скоро пръстът трябва да се шинира или да се превърже. Ако болката се засили, трябва да се посети лекар.

 

Счупен пръст

За разлика от навяхванията, счупеният пръст включва нараняване на костите или ставите на пръста и задължително изисква медицинско лечение. Симптомите много често са едни и също, т.е. хората трудно се ориентират в началото дали става дума за навяхване или за счупване.

Един от по-ясните сигнали за наличието счупване е деформацията на пръста (ако е необичайно огънат) или невъзможността да бъде изправен без да се изпита силна болка от това действие. При такава травма се изисква наместване на ставите и обездвижване на пръста с шина или гипс.

Снимка: Getty Images

Добре е пръстът да се държи повдигнат над нивото на сърцето. При сън може да се използва възглавница, за да се подпре нараненият пръст.

Домашно лечение

Ако става дума за навехнат или пресрещнат пръст, лечението може да протече в домашни условия. Само в редки случаи се стига до необходимост от лекарска намеса.

Ето какво можете да направите сами у дома:

  • Временно обездвижете наранения пръста. Предпазвайте го от допълнително нараняване, като го превържете заедно със съседния на него пръст или го шинирате.
  • Обездвижването не бива да бъде по- дълго от 2-3 дни, защото ако не е счупен, може да повлияе негативно на ставата при дългосрочното ѝ заздравяване и да намали обхвата на движение.
  • Починете си от спорта или заниманията, които могат допълнително да наранят вече травмирания пръста.
  • Използвайте студени компреси, за да намалите възпалението и тъпата болка – ледът не бива да се поставя директно върху кожата, а да се увие в мека кърпа. Студеният компрес не бива да седи върху наранения пръст повече от 5-10 минути.
  • Вземете противовъзпалителни лекарства за болка, ако е необходимо.

След като болката и подуването се оттеглят, пръстът може да бъде възстановен чрез упражняване на ставата – например, като стискате ръката в юмрук или стискате стрес топка.

Времето за възстановяване на травмирания пръст зависи от степента на нараняването. Може да са необходими от няколко седмици до няколко месеца, за да отшуми напълно болката и да се възстанови напълно двигателната дейност.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.