Манията по отслабването е толкова стара, колкото и цивилизацията – образно казано. Хората, без значение от пола и възрастта, открай време се опитват да свалят излишните килограми, но това не става без спорт и рационално хранене. А напоследък и без постиженията в областта на фармацията.

62-годишният Рей от Лондон е един от първите пациенти във Великобритания, които са получили инжекция за отслабване Вегови от здравната каса миналата година. Той е успял да загуби 14 килограма от теглото си за пет месеца, пише BBC Health.

Първата доза 148-килограмовият мъж получил в лондонската болница Guy's Hospital, където лекарите му казали, че вероятно ще трябва да приема лекарството през целия си живот, за да му попречи да възвърне теглото си. Въпреки всичко Рей признава, че се чувства „благословен“, че е получил инжекцията за отслабване.

Надзорните органи в британското здравеопазване обаче взе решение всеки пациент да получава тази инжекция безплатно само в рамките на две години. Освен това има критерии, по които се решава кой от близо 3,4 милиона пациенти в страната може да има достъп до това лечение на затлъстяването.

Проф. Навиид Сатта, който ръководи програмата за борба със затлъстяването на правителството на Обединеното кралство, казва, че „ако всички отговарящи на условията получат лекарството веднага, това ще доведе до фалиране на NHS“.

Наднорменото тегло отдавна е епидемия и почти един на всеки трима възрастни във Великобритания е със затлъстяване – хората с този проблем са двойно повече, в сравнение с преди 30 години.

Затлъстяването може да бъде много лошо за общото здравословно състояние на човека, като се изчислява, лечението на усложненията струва на здравната система (NHS) в Обединеното кралство повече от 11 милиарда паунда годишно.

Снимка: iStock

Вече има няколко проучвания, че инжекции като „Вегови“, „Саксенда“, „Саксенда“, „Виктоза“, „Манджоре“, „Лираглутид“ и „Оземпик“ могат да помогнат на пациентите да загубят около 15-20% от телесното си тегло. Този вид отслабване може да има драматично въздействие върху здравето и значително да намали риска за пациентите от развитието на много други заболявания – като диабет, рак, ставни или сърдечносъдови проблеми.

„Новите терапии за отслабване от групата на GLP-1 агонистите са мощно оръжие в борбата със затлъстяването. Прилагани самоволно и некомпетентно обаче, крият сериозни рискове за пациентите. Това са медикаменти, одобрени за лечението на диабет тип 2, като един от ефектите им е свързан с понижаването на теглото“, коментира ендокринологът д-р Райна Стоянова от Regina Life Clinic.

Снимка: iStock

Разликата между всички тези препарати е в дозата и в периодичността на инжектирането. Например „Саксенда“ се поставя всеки ден, като дозите се увеличават, а „Оземпик“ – само веднъж седмично. „Вегови“ съдържа съставка – семаглутид, което е и в основата и на „Оземпик“, но тук дозировката е различна.

За семаглутид се знае, че имитира чревен хормон, който изпраща сигнали за ситост до мозъка. Освен това забавя преминаването на храната през стомаха.

„Не всички пациенти се повлияват еднакво добре от тези инжекции, ето защо ендокринологът трябва да прецени кой медикамент би бил най-подходящ за всеки пациент. Решението се взема след като се направят съответните изследвания“, коментира темата и ендокринологът д-р Албена Динкова от Плевен.

Специалистите както у нас, така и във Великобритания, предупреждават, че тези инжекции трябва да се поставят само под лекарско наблюдение, тъй като всички имат странични ефекти, с които не всички пациенти могат да се справят сами у дома.

Сред най-честите странични ефекти са стомашно-чревните – като например гадене, повръщане, диария или запек, но има и потенциално сериозни усложнения, включително възпаление на панкреаса.

При пациенти, които не пият достатъчно вода, може да се появи тахикардия и запек. Има и някои проблеми от страна на централната нервна система – като например главоболие и световъртеж.

За да се избегнат нежеланите реакции, пациентите започват с ниски дози, които постепенно се увеличават във времето.

У нас инжекциите „Оземпик“ са част от Приложение №1 на Позитивния лекарствен списък и се заплащат от НЗОК за лечение на възрастни с незадоволително контролиран захарен диабет тип 2 или инсулинова резистентност, когато метформинът се смята за неподходящ (при непоносимост или когато е противопоказан).

Снимка: istockphoto.com

Лекарствените продукти „Саксенда“, „Вегови“, „Манджоре“ и „Лираглутид“ не се заплаща от НЗОК. Някои от тези препарати могат да бъдат намерени в аптеките у нас, като цените им варират от 300 до 600 лв. Други са налични само в чужбина. Например инжекционните писалки „Лираглутид“ са много популярни в Германия и Швейцария.

Ендокринолозите подчертават обаче, че на първо място човек не бива да си ги прилага сам вкъщи (без лекарски контрол), а на второ – „инжекциите не вършат цялата работа“, т.е. важно е все пак пациентите да променят начина си на живот (да ядат по-здравословна храна и то в по-малки порции).

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.