Децата, родени от майки, които са били диагностицирани с COVID-19 по време на бременността, са с по-висок риск от развитието на аутизъм. Това показва ново проучване, цитирано от агенция Bloomberg.

Проучването е било представено по време на медицинска конференция в Копенхаген през май 2024 г. То разкрива тревожни данни за появата на аутизъм при бебета, изложени на COVID-19 докато са били в майчината утроба.

Данните показват, че 23 от 211 деца (11%) са се родили с разстройство от аутистичния спектър.

Проучването, ръководено от специалиста по детски инфекциозни болести – д-р Карин Нилсен, изследва бременни жени и новородени, изложени на COVID-19.

Преди това тя е изследвала тежките вродени дефекти при заразяване със Зика. Сега обаче д-р Нилсен е загрижена, че коронавирусът може да има подобно въздействие.

Тя е започнала да набира за изследване бъдещи майки, които са дали положителен тест за COVID-19 по време на пандемията. Скоро след като участничките в проучването започнали да раждат, медицинският персонал в детската болница Mattel на UCLA забелязала необичайна тенденция – значителен брой новородени се нуждаели от интензивни грижи.

Изследователите анализирали видеозаписите на бебета, използвайки General Movement Assessment – инструмент, предназначен да оцени двигателните функции на бебето и рисковете от неврологични разстройства (като например церебрална парализа).

Получените данни се оказали притеснителни – 14% от бебетата показали признаци на проблеми в развитието си. Последващите клинични оценки показали, че картината е наистина тревожна. На възраст от шест до осем месеца 13 от 109 бебета, родени от майки, заразени с COVID-19 по време на бременност (почти 12%) не са успели да покрият ключовите изисквания за нормално развитие.

Тъй като проучването се разширило, за да включи повече участници, се появили и допълнителни тревожни модели. Приблизително 11,6% от малките деца, родени от майки с потвърдена коронавирусна инфекция по време на бременност, показват забавяне в когнитивното, двигателното или езиковото си развитие.

Резултатите от проучването съвпадат с дългосрочните последици от COVID-19, сред които са деменцията и ранните проблеми с развитието.

Данните обаче остават спорни. Докато някои проучвания подкрепят резултатите на д-р Нилсен, то други – показват малък или никакъв повишен риск от проблеми в развитието на новородените или тяхното поведение.

Например проучване, публикувано в JAMA през октомври 2024 г., показва, че рискът от проблеми в неврологичното развитие на бебетата (чиито майки са били с COVID-19) е минимален през първите 24 месеца от тяхното развитие.