„Обичам да съм на открито през зимата. Но когато изляза на разходка, навън е студено и влажно. Започвам да изпитвам болка“ разказва известен британски синоптик пред BBC Health.

Той не е единственият, който усеща студа в костите и ставите си. За съжаления тези оплаквания се влошават през зимата. Ето защо нашите баби често казват: „Разбирам кога ще се влоши времето по болките в ставите ми“. Но дали има някаква истина в това?

Проф. Уил Диксън от университета в Манчестър е провел най-голямото проучване в Обединеното кралство относно болката – от артрита до хроничната мигрена. В него са обхванати хиляди британци, изпитващи дискомфорт от всякакъв характер.

По време на проучването, наречено „Облачно с възможност за болка“, той накарал всички участници да изтеглят приложение на телефона си, за да следят времето и да опишат усещането си за болка според температурите навън.

Снимка: iStock

„Аз работя като лекар в болница и в почти всяка клиника, която съм ръководил, пациентите са ми казвали, че ставите им са по-добре или по-зле в зависимост от времето навън. Но никой не знае каква точно е връзката между времето и болката“, обяснява проф. Уил Диксън.

Повече от 13 000 души в Обединеното кралство проследили ежедневните си симптоми и ги съпоставили с метеорологичните условия.

 

„Открихме, че дните, в които хората са имали значително увеличаване на болката, са били по-влажни или с по-ниско налягане, а също така и значително по-ветровити“, споделя още проф. Уил Диксън.

Снимка: iStock

Тези дни се оказват истинско предизвикателство за хората с ревматоиден артрит. „Миналата зима имах наистина лоши пристъпи на болка. Стигна се до там, че трябваше да ходя до болницата, за да ми слагат инжекции. Намирам, че студеното време ми влияе доста зле“, разказва 30-годишната Шаде от Кардиф.

Тя работи за Националното дружество по ревматоиден артрит, което съветва хората да си седят на топло през зимата и да се грижат за ставите си. „Съветвам хората как да се справят с болката“, уточнява младата жена.

„Въпреки че не можем да променим времето, ние имаме способността да го прогнозираме. Ако знаете как ни влияе времето, това може да ни позволи да планираме дейностите си, така че да не позволим ниските температури през зимата да ни възпрепятстват“, казва проф. Диксън.

Ревматолозите твърдят, че има няколко стъпки, които човек можем да предприеме, за да се почувства по-добре, когато навън е твърде студено, влажно и ветровито.

  • Прием на витамин D – някои проучвания предполагат, че този витамин е свързан с намаляването на болката при хората с артрит. Нивата му спадат през зимата поради намалената светлина, така че наред със здравословна диета, е препоръчително хората с болки в ставите да помислят за прием на допълнително витамин D.
  • Физиотерапия – зимата е подходящо време човек да се запознае с видовете упражнения, които могат да облекчат болките в ставите му. Добър физиотерапевт може да им изготви персонална програма, която да им помогне за подобряване на мобилността им.
  • Грижа за себе си – тъй като лошото време води до лошо настроение, а то също е в основата на по-засиленото усещане за болка, човек трябва да се погрижи за себе си. Всичко, което го прави щастлив, може да подобри нагласите му и възприятията за дискомфорт.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.