Лимфомът е вид рак, който засяга лимфната система на организма. Представлява хематологично заболяване, при което нормалните клетки в лимфната система се изменят патологично и започват да нарастват неконтролируемо.

Основният компонент на лимфната система са лимфните възли, разположени из цялото тяло. Тя включва и слезката, сливиците, костния мозък и тимуса.

Известни са два типа лимфом. Това са лимфомът на Ходжкин (има по-благоприятна прогноза, но се среща по-рядко) и неходжкиновият лимфом (по-агресивна форма). За първия са характерни специален вид клетки, наречени клетки на Рийд-Щернберг.

 

При неходжкиновия лимфом туморните формации възникват от други компоненти на имунната система. Това са B и T лимфоцитите, а също и NK клетките.

Точната причина за развитие на лимфом все още не е ясна. Въпреки това е изяснена ролята на някои рискови фактори като нарушения във функционирането на имунната система и наличие на различни вирусни или бактериални инфекции (ХИВ, инфекция с Епщайн-Бар вирус, с Хеликобактер пилори и др). Важен фактор е и фамилната предразположеност.

За лимфома на Ходжкин са характерни увеличените, уплътнени и неболезнени лимфни възли. Възможно е наличието на оплаквания от страна на вътрешните органи като възпаление на белия дроб, притискане на различни структури от уголемените възли, развитие на гастрит и др.

Пациентите се оплакват от повишена температура, сърбеж по тялото, нощни изпотявания, загуба на телесно тегло, хронична умора и др. Аналогични са и признаците при неходжкиновия лимфом. Най-често засегнати са лимфните възли в областта на врата, под мишниците и в слабинната област.

В диагностицирането на заболяването от съществено значение е взимането на биопсия от засегнатия лимфен възел за микроскопско изследване.

Снимка: iStock

 

Пълната кръвна картина идентифицира различни хематологични отклонения. По преценка на лекаря се назначава провеждането на образни изследвания като рентгенография, компютърна томография или позитрон-емисионна томография (т.нар. ПЕТ скенер). Необходимо е и вземането на биопсия от костния мозък на пациента.

При ненавременно провеждане на лечение туморът може да метастазира.

Прогнозата на лимфома е по-благоприятна в началните стадии на заболяването. Лечението на лимфомите се състои в провеждане на химиотерапия, лъчелечение, трансплантиране на стволови клетки и др. Фактори, които влияят върху лечението, са конкретния вид лимфом, прогресията на заболяването, възрастта на пациента, общото му състояние и др.

Източници: