Простудата е сборно понятие от множество вирусни, основно, инфекции в областта на носоглътката и на горните дихателни пътища, които са по-чести през есенно-зимния, студения период от годината. Това заявява в „Подкаст за здраве“ д-р Мариян Иванов.

Той е специалист по вътрешни болести и преподавател по хомеопатия. Внедрил е в лечебната практика и в преподавателската дейност иновативна техника за подбор на подходящи хомеопатични медикаменти за профилактика и лечение на често повтарящи се и хронични заболявания. Има близо 30-годишна практика в хомеопатичното лечение и 25 години опит като преподавател.

„Вече има много проучвания, които доказват, че хомеопатията не е просто захар и вода. Установява се, че има въздействие върху клетки, изолирани от човешкия организъм, дори върху растения, дори върху риби“, обяснява той.

И допълва: „Проучванията показват определено, че хора, на които са давани хомеопатични лекарства, се оправят по-бързо от тези, които са лекувани с алопатични медикаменти“.

Според него едно от най-големите предимства на хомеопатичната терапия е липсата на странични ефекти.

Снимка: bTV

„Колкото и да е студено, колкото и да е влажно, ако е добра имунната защита и няма болестотворен причинител, няма как човек да се разболее. Но ние живеем в съдружие с много вируси в носоглътката, които само чакат организмът да бъде преохладен, лигавицата да бъде преохладена“, убеден е експертът.

 

Именно това преохлаждане причинява срив в локалната имунна защита на лигавицата, което води до размножаване на инфекциозния причинител и развитие на заболяване.

Но как да разпознаем настъпването на простудата? Д-р Иванов коментира нейната характерна клинична симптоматика така: „Тези инфекции започват с кихане, с чувство за запушен нос, след това се появява хрема, болки в гърлото, чувство за дразнене в гърлото, появява се кашлица“.

Снимка: bTV

Вследствие на възпалението на носната лигавица, която е основната входна врата на заразата, тя се подува, възниква усещането за запушен нос, което може да продължи до няколко дни. След това започва свръхпроизводство на слуз, на която се дължи състоянието на т.нар. „течащ нос“. През същите етапи преминава и възпалението на лигавицата на гърлото. Наблюдава се кашлица, която е особено мъчителна сутрин.

В лечението на простудата, д-р Иванов очертава две важни особености, на които следва да бъде обърнато специално внимание – личната хигиена и проветряването на помещенията. По-меките средства за овладяване на състоянието са най-ефективни в самото му начало и включват билкови чайове, хранителни добавки, етерични масла и хомеопатия.

Цялото интервю с д-р Мариян Иванов пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.