Последната лятна ваканция вече е в спомените ни, а красивият бронзов тен е избледнял. Хората, които държат да имат слънчев загар целогодишно, вече посещават солариумите, за да го постигнат по изкуствен начин.

Немското издание Stylebook разговаря с дерматоложка от Берлин за последствията от изкуственото слънце и какъв ефект има то върху човешкия организъм. Опасни ли са наистина солариумите?

Международната агенция за изследване на рака (IACR) още през 2009 г. обяви ултравиолетовите лъчи и солариумите като канцерогенни. Въпреки това милиони хора по света все още ги посещават.

Специалистката по дерматология д-р Яел Адлер непрекъснато се сблъсква с последствията от желанието на хората за постоянен слънчев загар на кожата в своя медицински център. В своята книга Skin Close тя разказва за рисковете от подлагането на такова облъчване. Твърди, че няма здравословна формула за постигането на бронзов тен.

Снимка: iStock

Тя развенчава и твърдението, че човек може да подготви кожата си през пролетта за предстоящата лятна почивка и да изгради собствена слънцезащита на тялото си чрез посещението на солариум. Категорична е, че изкуствените UV лъчи „удрят“ кожата без никакъв филтър и я увреждат.

„Солариумът използва предимно UV-A лъчи, които са около хиляда пъти по-интензивни, отколкото са същите лъчи при нормално слънцегреене“, обяснява д-р Яел Адлер.

Тези UV-A лъчи преодоляват без никакъв проблем епидермиса, проникват директно във втория слой на кожата и отиват в дермата, където се срещат с еластичните влакна и ги разрушават. Последиците са пагубни.

„Кожата бързо губи своята еластичност и защитата си срещу образуването на тумори. Създават се свободни радикали, които причиняват увреждане на тъканите чак до генома. Това води до ускорено стареене на клетките, а също така и до рак на кожата“, категорична е специалистката по кожни заболявания.

Тенът, който се създава в солариум, е много по-лош за тялото, в сравнение с този от естествените слънчеви лъчи.

„Влизането в солариума предизвиква тялото спешно да освободи малки пигментни частици. Този тен не трае дълго и със сигурност не създава защита от слънцето. Само UV-B лъчите, които се намират в естествената слънчева светлина, могат да направят това. Но и тук се препоръчва повишено внимание, защото кожата трябва бавно да свикне с въздействието на слънцето, особено след зимния сезон“, обяснява още дерматоложката от Берлин.

Снимка: iStock

Добре би било да се знае също така, че хората с малко по-дебела кожа и по-тъмна пигментация са генетично по-устойчиви на UV радиация. „Но разбира се, тяхната кожа също остарява по-бързо, ако получат свръхдоза UV-A от солариума и също така имат риск от рак на кожата“, казва още д-р Яел Адлер.

Тя има ясна позиция относно препоръките за разумно използване на солариумите и посочва точно в кой момент това облъчване става вредно. „По принцип съм „за“ забраната на солариумите и препоръчвам пълното им премахване. Никой не трябва да влиза там. Според мен човек умишлено си вреди, използвайки тези уреди за потъмняване на кожата. Няма полза, има само вреда“, категорична е дерматоложката от Берлин.

Според нея автобронзантите са по-безопасната алтернатива на солариумите. „Автобронзантите нямат канцерогенен ефект и са безвредни, защото оцветяват само най-горния рогов слой при нетоксичен химичен процес. Трябва да повтаряте този процес на всеки един-два дни, защото кожният слой се обновява бързо“, обяснява експертката по кожни заболявания.

Неочаквана подкрепа за придобиването на здравословен тен идва и от зеленчука. „Просто изпивайте чаша сок от моркови всеки ден. Това ще направи кожата ви малко по-оранжева отвътре“, съветва още дерматоложката.

Снимка: iStock

Тя цитира и множество изследвания, които показват, че този сок възстановява увреждането на генетичния материал и предпазва кожата от по-нататъшно увреждане. А най-удивителното откритие е, че при консумацията на фреш от моркови човек може да остане 30 минути по-дълго на слънце от обикновено, без това да увреди кожата му.

Д-р Яел Адлер е категорична също така, че солариумите не ни осигуряват витамин D през зимата. „Човешкото тяло има нужда от UV-B лъчи, за да натрупате витамин D. Единствено ежедневните разходки на открито са предпоставка за това“, категорична е експертката по грижа за кожата. И допълва, че излизането навън през зимата ни предпазва от депресия – нещо, което солариумът не може да направи.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.