Дори децата знаят, че гръбначният стълб има важната функция да поддържа изправения стоеж на тялото, а вратът позволява на главата да е подвижна.
В последно време обаче изкривяванията на гръбначния стълб и сковаването във врата са се превърнали в епидемия. Прешлените се изтъркват и деформират, появяват се шипове и това предизвиква сериозен дискомфорт у хората в напреднала възраст.
Болката в раменете, усещането за скованост, главоболието, замайването, изтръпването на ръцете, дори гаденето са все проблеми, които са свързани с нарушения в шийно-раменната област.
В най-леките случаи те могат да се дължат на напрежение в мускулите – поради стрес например. Понякога обаче са причинени от изкривявания и размествания на прешлените поради неправилна стойка, травма или нещо друго.
На първо място, те може да са свързани с начина на живот и неправилната стойка. Една от основните причини за заболяванията на шийните прешлени са някои от навиците, които човек придобива в ежедневието си.
Например продължителното стоене пред компютър – обикновено главата е наведена напред, а стойката е леко изгърбена. Ако това се случва от време на време, едва ли ще навреди, но ако е ежедневие, то последиците няма да закъснеят.
Шофирането също оказва подобно влияние, тъй като тялото се обездвижва, обясняват още специалистите. Те твърдят, че е желателно човек да обърне внимание на положението на ръцете и височината на монитора или на кормилото, ако не желае да се сдобие с болки в шията.
Изборът на възглавница също е от значение. Ако тя е твърде висока или твърде ниска, вратът няма да може да се отпусне след дългия напрегнат ден. Ето защо тя трябва да е не по-висока от 10 см – това е горе-долу височината на един юмрук. Освен това не бива да е прекалено мека или твърда.
Например китайските лекари препоръчват да се спи на възглавница с пълнеж от люспи на елда, защото тя позволява на шията да заеме естествена позиция и да се отпусне през нощта. Освен това стимулира кръвообращението и движението на жизнената енергия.
Оказва се, че и животът в среда със замърсен въздух също може да се окаже причина за проблемите, свързани с шийните прешлени, тъй като това вреди на дихателната система, а от там и на целия организъм.
Не бива да се забравя, че и травмите водят до подобен дискомфорт. Злополуки като падане или катастрофи могат да станат причина за деформиране на прешлените, които „да се обаждат от време на време“, както казват лекарите.
В повечето случаи, дори когато има леко разместване или деформиране на прешлените, съвременната медицина препоръчва операция. Но това не гарантира, че проблемът ще бъде разрешен и няма да се появи отново.
Освен това съществува и риск от влошаване на състоянието. А самият процес на възстановяване след хирургичната интервенция е труден и бавен, т.е. невъзможно е човек да ходи на работа, да изпълнява ежедневните си домашни задължения и т.н.
Любопитен е фактът, че традиционната китайска медицина е в състояние да помогне в повечето случаи – освен ако вече не се е стигнало до много сериозен стадий на заболяването.
Терапевтичните методи, които обикновено прилагат източните лечители при проблеми в шийно-раменната област, са масажи, иглотерапия, вендузи и билки. Дори най-големите скептици трябва да ги изпробват, преди да легнат на операционната маса, защото понякога ефектът им е изненадващо добър.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.