Живот до 100 години и то в добро здраве – възможно ли е наистина?  До 2050 г. броят на хората над 60  годишна възраст в света ще се удвои и ще достигне 2,1 милиарда души, твърди  Световната здравна организация

Процедурите за дълголетие стават все по-търсени, а регенеративните клиники се разрастват с бързи темпове по целия свят. Но тези услуги са скъпи и някои специалисти твърдят - напълно ненужни. 

Грижата за здравето ни е в наши ръце, смятат експерти. Съществуват 8 ключови навика, които могат да допринесат за по-балансиран начин на живот и да увеличат вероятността за дълголетие. Малките промени в ежедневието ни могат да имат значителен положителен ефект върху общото ни благосъстояние, пише онлайн изданието на Sports Ru.

Придържайте се към здравословна диета

Придържайте се към здравословна и балансирана диета, която подпомага дълголетието и доброто здраве. Консумирайте повече растителни и непреработени храни, като свежи плодове, зеленчуци, пълнозърнести продукти, бобови култури, ядки и семена, които са богати на фибри, витамини, минерали и антиоксиданти. Ограничете консумацията на преработени и рафинирани храни, както и на наситени мазнини и захари.

Намалете приема на червено и преработено месо, като го замените с по-здравословни алтернативи като риба, морски дарове и растителни източници на протеини, например леща, нахут и тофу.

Снимка: istockphoto.com

Поддържането на разнообразно и пълноценно хранене не само подпомага правилното функциониране на организма, но и намалява риска от хронични заболявания като сърдечно съдови проблеми, диабет и високо кръвно налягане.

Ограничете консумацията на захар

Прекомерната консумация на захар се свързва с повишени нива на възпалителни процеси в организма. Прекомерната консумация може да бъде фактор, допринасящ за развитието или утежняването на различни хронични заболявания, като диабет тип 2, сърдечносъдови болести, някои видове рак и невродегенеративни състояния като болестта на Алцхаймер.

Намаляването на приема на добавени захари и поддържането на балансирано хранене с акцент върху пълноценни и непреработени храни може да допринесе за по-добро здраве и намаляване на риска от определени заболявания.

Това значи, че намаляването на приема ѝ или пълното ѝ изключване от диетата ни е препоръчително, за да водите здравословен начин на живот.

Редовни профилактични прегледи

Профилактичните медицински прегледи играят ключова роля в ранното откриване и превенцията на множество здравословни състояния. 

Много заболявания, включително сърдечно съдови проблеми, рак на дебелото черво, кожни болести и други хронични състояния, могат да се развиват без видими симптоми в ранните си стадии. Често остават незабелязани, докато не достигнат напреднал етап, когато лечението става по-сложно и по-малко ефективно.

Редовните медицински прегледи позволяват ранно диагностициране и своевременно предприемане на необходимите мерки, което значително повишава шансовете за успешно лечение.

Движете се повече

Редовната физическа активност е от съществено значение за физическото и менталното здраве. При възрастните тя намалява риска от сърдечносъдови заболявания, диабет, някои видове рак и психични разстройства, докато при децата подпомага растежа, развитието и когнитивните способности.

Въпреки ползите, 31% от възрастните и 80% от юношите не достигат препоръчителните нива на активност. Глобалната цел на Световната здравна организация е да се намали физическата НЕактивност с 15% до 2030 г. 

Ако тези нива не се подобрят, прогнозните разходи за здравеопазване, свързани със заседналия начин на живот, могат да достигнат 300 млрд. щатски долара до 2030 г. Това подчертава нуждата от политики и инициативи, насърчаващи активния начин на живот.

Научно е доказано, че аеробните упражнения са полезни за сърцето и кръвообращението. Но силовите тренировки също не са за подценяване. Те помагат за запазване на подвижността и баланса на тялото с напредването на възрастта. 

Контролирайте стреса

Хроничният стрес може да доведе до различни здравословни проблеми засягащи физическото, менталното и емоционалното състояние, обяснява WebMD.

Някои от често срещаните симптоми са: 

  • Главоболие
  • Умора
  • Затруднения със съня
  • Затруднена концентрация
  • Стомашно разстройство
  • Раздразнителност
  • Високо кръвно налягане
  • Сърдечни заболявания
  • Ментални разстройства

Практики като медитация, дълбоко дишане и йога могат да подобрят емоционалното ви състояние и когнитивните функции. Спортът и прекарването на време сред природата също могат да допринесат към намаляване нивата на стреса.

Спазвайте режим на сън

Пълноценният сън от 7-8 часа е от съществено значение за цялостното здраве и дълголетието. Освен това е жизненоважен за физическото и психическото възстановяване, както и за ключови физиологични процеси, включително поддържането на когнитивните функции.

Опитвайте се да си лягате и ставате по едно и също време всеки ден, дори през уикендите – това е много важно за вътрешния ви биологичен часовник и качеството на съня. 

Избягвайте токсините

  • Не пушете 
  • Не употребявайте наркотици 
  • Ограничете алкохола  
  • Избягвайте замърсяванията на околната среда, когато е възможно.

Социалните контакти са от значителна важност за здравето и дълголетието

Въпреки напредъка на дигиталната комуникация, личните социални контакти остават жизненоважни за здравето и дълголетието. Хора със силни социални връзки имат с 50% по-високи шансове за дълъг живот,  твърди проучване, публикувано в PLoS Medicine. Качествените взаимоотношения допринасят за по-добро физическо и ментално здраве, показват данни от Harvard Study of Adult Development.

Обратно, социалната изолация повишава риска от сърдечносъдови заболявания, депресия и когнитивен спад, като ефектът ѝ може да се сравни с този на тютюнопушенето. Поддържането на активен социален живот чрез лични срещи, групови активности и ангажираност в общността е съществено за цялостното благополучие и дълголетие.

Няма тайна формула или магически еликсир за дълъг и здравословен живот. Ключът се крие в ежедневните ни навици и в грижата за тялото и ума. Балансираното хранене, движението, контролът на стреса и добрият сън са само част от стъпките, които всеки може да предприеме.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.