Болките в гърба са познати на повече от 80% от населението.

За да се избавят от тях, някои прибягват до домашно приготвени лекарства, други с месеци се тъпчат с хапчета, а трети се подлагат на операции, въпреки че това невинаги е наложително.

Оказва се обаче, че има един много лесен и приятен начин, за справяне с изкривяването и болката – чрез спорт.

Когато говорим за болки в гърба и по-леките гръбначни изкривявания, физическите упражнения и физиотерапията са незаменимо средство за профилактика и лечение, твърдят специалистите. Според тях повечето спортни центрове у нас предлагат подходящи спортни занимания, чиято цел е да подобрят тези състояния, и те наистина са ефективни.

Снимка: iStock

Може би мнозина си мислят, че при болка в гърба трябва основно да се лежи и да се избягват каквито и да било движения, но реално това може допълнително да влоши състоянието им. Причината за това е, че когато не се стимулират, мускулите отслабват, а гръбначният стълб се обездвижва, което задълбочава проблемите.

Затова редовното практикуване на добре подбрани и дозирани упражнения под ръководството на добър фитнес инструктор или кинезитерапевт е една от много добрите стратегии за превенция и терапия на проблемите в гърба.

Именно упражненията се явяват най-доброто и ефективно средство срещу болката и леките изкривявания, които се получават при дългото седене пред компютъра. Те са идеални за служителите и чиновниците, които се обездвижват и ежедневно се оплакват от проблемите с гърба – като болка, схващане на мускулите, неправилна стойка, леки гръбначни изкривявания, намалена подвижност на гръбначния стълб и дори изкривяване на походката.

„Обикновено аз комбинирам гимнастиката за изправяне на гръбнака със стречинг, защото смятам, че така се постигат най-добрите резултати“, обяснява Глория Асенова, фитнес инструктор в спортен център в София.

Снимка: iStock

Тя провежда тези тренировки сутрин, като заниманията са с времетраене около 40 мин. Упражненията подобряват тонуса и поставят едно добро начало на деня. Те са насочени предимно към изправяне на гръбначния стълб. Не са силови, т.е. няма вдигане на гирички, но пък в редки случаи и при желание от страна на спортуващите могат да се използват т.нар. затворени ластици.

„В програмата има упражнения, които напрягат задните части на бедрата, както и седалището“, уточнява още Глория. От думите ѝ става ясно, че това е идеалната тренировка за дами, които работят седнали – особено ако са на над 40 години.

„Някои от упражненията са насочени към самомасаж, има и такива, които се правят на столове, така че след време дамите да се упражняват, докато са в офиса. Като цяло гимнастиката е насочена към профилактика на гръбначните изкривявания, които се срещат при почти всеки човек, който седи пред компютъра“, казва още Глория.

 

Основната цел на упражненията, които тя предлага, е да се подобри мускулният баланс и така да се повиши стабилността на гръбначния стълб. Благодарение на нейната програма може в значителна степен да се противодейства на проблемите в гърба, предизвикани от статичната работа в офис и да се повлияе положително при лека степен на гръбначни изкривявания като кифоза, сколиоза и кифосколиоза.

Снимка: iStock

Спортните занимания могат да се използват както профилактично, така и с коригираща и терапевтична цел, като изпълнението им се съобразява с индивидуалното състояние и възможности на всеки човек.

Упражнение №1

От седнало положение се прави дълбоко вдишване, като ръцете се протягат нагоре. След това тялото бавно се навежда надолу, а пръстите на ръцете трябва да докоснат пръстите на краката, доколкото това е възможно. Добре би било човек да се постарае да отпусне тялото върху краката си, но не всеки има тази гъвкавост в началото. Ето защо упражнението се прави до тази позиция, до която човек изпитва лека, но не и силна болка от разтягането на гръбнака.

Снимка: iStock

Упражнение №2

От седнало положение се свива единият крак, тялото се навежда леко напред и свитият лъкът на противоположната ръка се опира в коляното. Главата гледа в посоката на изправената ръка, която е на пода и служи за опора, т.е. назад. След това гръбначният стълб леко се усуква, ръката се изправя, а главата се обръща на другата страна, така че да гледа напред – към пръстите на краката. По този начин се разтягат мускулите около гръбнака и тези в областта на шията.

Упражнение №3

Неправилният клек причинява много травми, затова е важно упражнението да се изпълнява правилно. Гърбът трябва да е добре изправен. Ръцете се протягат напред и трябва да са на нивото на гърдите. Раменете се издърпват силно назад, а погледът е право напред, т.е. главата не бива да е отпусната напред или да е твърде назад. След това се кляка бавно, като се запази изправената позиция на гръбнака и шията. При клякането петите не бива да се отлепят от пода. Ако това се случи, клекът е неправилен.

Упражнение 4

Упражнението се прави в изправена позиция на тялото. Двете ръце са протегнати нагоре. Главата е в неутрално положение, т.е. изправена и с поглед напред. При наклон надясно лявата ръка е отпусната към тялото. И обратно – при наклон наляво дясната ръка е отпусната до тялото. Упражнението може да се прави по 6 пъти в едната и шест пъти в другата посока или да се редува ляво с дясно накланяне. Важното е да се разтегнат страничната мускулатура и гръбнакът.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.