Все повече хора са засегнати от болестта на Алцхаймер. Голяма част от рисковите фактори за това заболяване са свързани с начина на живот, пише немското издание Focus.

Но освен затлъстяването и високото кръвно налягане, изследователите непрекъснато откриват нови опасности, които влияят на мозъка и насърчават отключването на деменцията. Почти всички от тях биха могли да бъдат избегнати.

След като деменцията (особено в най-разпространената ѝ форма – болестта на Алцхаймер) се появи, тя може в най-добрия случай да бъде забавена, но не може да бъде спряна или излекувана.

Това прави още по-важно познаването на рисковите фактори, водещи до този нежелан когнитивен спад, както и на начините за тяхното елиминираме (ако това е възможно).

Свързаност на отключващите фактори

Изследванията вече идентифицираха цял набор от източници на опасност, които могат да насърчат появата на деменцията. Голяма част от тях, за съжаление, вървят „ръка за ръка“. Никога няма един единствен фактор, който да е виновен за влошаването на здравето на мозъка.

Снимка: Getty Images

Добрата новина е, че учените се надяват да сведат до минимум риска от заболяване през следващите години.

„Голяма част от факторите са взаимосвързани. За някои фактори дори не е ясно дали са рисков фактор или ранен симптом на заболяването. Това се отнася например за депресията в напреднала възраст“, обяснява проф. Аня Шнайдер, ръководител на работната група за изследване на деменцията в Центъра за невродегенеративни заболявания в Германия (DZNE).

Според нея вече има доказателства, че някои антидепресанти могат да забавят развитието на болестта на Алцхаймер. Въпреки това проучванията в тази посока продължават.

Рискови фактори, които не могат да се повлияят

Най-общо казано има три рискови фактора за отключването на деменция, които не могат да бъдат повлияни:

  • Възраст: Рисковете се увеличават значително след навършването на 60 години. На всеки пет години те се удвояват.
  • Пол: Жените са изложени на по-голям риск от развитието на деменция, в сравнени ес мъжете.
  • Гени: Има един определен генАроЕ (важен за транспортирането на холестерола в кръвта), който влияе върху вероятността от развитие на деменция и на болестта на Алцхаймер. Симптомите на заболяването се появяват особено рано при носителите на ApoE4.

Снимка: Getty Images

Рискови фактори, които могат да се променят

„Около 30% от случаите на деменция и болест на Алцхаймер могат да се обяснят със седем рискови фактора, върху които можем да влияем в една или друга степен“, казва изследователят на деменцията проф. Мия Кивипелто от Каролинския институт в Стокхолм.

Това са:

  • диабет,
  • високо кръвно налягане,
  • затлъстяване,
  • липса на упражнения,
  • тютюнев дим,
  • ниско образование,
  • депресия.

Проф. Аня Шнайдер добавя към този списък и лошия слух. „Това води до социална изолация, която от своя страна може да доведе до депресия. Този рисков фактор обаче може лесно да бъде елиминиран със слухов апарат“, пояснява тя.

Снимка: Getty Images

Пет новооткрити рискови фактора за деменция

Учените непрекъснато изследват навиците на хората и тяхното влияние върху мозъчната дейност.

 

Наблюденията им показват, че има още няколко рискови фактора, които стимулират ранната поява на деменция и болест на Алцхаймер.

1. Заболяване на малките кръвоносни съдове: Промените в движението на кръвта в малките съдове на мозъка се вижда като лезии на ЯМР. Те могат да показват предстояща деменция при пациентите с хипертония.

Проучване, направено в университета в Барселона, показа, че пациентите с високо кръвно налягане имат съществено увеличаване на лезиите в мозъчните кухини (вентрикулите), а това води до шесткратно увеличаване на риск от когнитивно увреждане. Ето защо е много важно хипертонията да се лекува.

Снимка: Getty Images

2. Психологически стрес в средна възраст: Това включва финансови и професионални проблеми и произтичащите от това страхове и притеснения. Честотата на деменцията сред засегнатите се увеличава с около една четвърт. Спортът в тази възраст не само бори стреса, но и предпазва от деменция.

3. Живот без партньор: Тези хора, които живеят сами в напреднала възраст и се чувстват самотни, имат с 445 по-висок риск от развитието на деменция. Двойките, които остаряват заедно и се подкрепят емоционално, имат по-малък риск. Като цяло те живеят по-здравословен живот от необвързаните и поддържат повече социални контакти.

4. Кратка фаза на REM сън: Изследователи от Бостънския университет установиха неотдавна, че кратката фаза на REM сън (моментът, в който сънуваме) увеличава риска от появата на болестта на Алцхаймер.

Въпреки това, друго проучване, проведено във Вашингтонския университет по медицина в Сейнт Луис, установи, че възрастните хора с лош дълбок сън имат повече вредни тау протеини в мозъка си. Ето защо добрият сън във всичките му фази изглежда важен защитен фактор срещу деменция.

Снимка: iStock

5. Подсладени напитки: Проучване на учените в Колумбийския университет установи, че групата от хора, които твърде често консумират подсладени напитки, са с 50% по-висок риск от развитие на болестта на Алцхаймер.

Въпреки това проф. Аня Шнайдер не придава особено значение на такива индивидуални резултати. „Консумацията на напитки с високо съдържание на захар показва цялостен нездравословен начин на живот. Вероятно тези хора са със затлъстяване и диабет, следователно те по принцип се предразположени към по-висок риск от деменция“, обяснява тя.

Как да разпознаем ранните признаци на деменция?

Изследователите описват следните сигнали, за които всеки човек в напредвала възраст трябва да следи:

  • Ако няколко души участват в разговор, ще имате затруднения да ги следите.
  • След кратко време вече няма да можете да си спомняте съдържанието на разговорите. Въпреки това ще си спомняте разговори и случки от преди много време.
  • Имате проблеми да се ориентирате в собствения си апартамент или в познатия супермаркет.
  • Озовавате се на място или в дадена стая, но сте забравили, какво всъщност сте искали да правите там.
  • Трудно ви е да приготвите ястие, което изисква няколко отделни стъпки.
  • Когато четете, трябва да повтаряте пасажите няколко пъти, за да ги разберете и вече не можете да се концентрирате добре.
  • Станали сте по-разхвърляни и небрежни.
  • Все по-често ви липсват точните думи, когато разговаряте с околните.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.