В „Подкаст за здраве“ акад. проф. д-р Миланов, дмн сподели: „Ако не си влюбен в това, което правиш, то първо няма смисъл да го правиш и второ — няма да имаш силите да го направиш.“
Като студент избира медицината, защото открива връзка между нея и любимия си предмет в училище — математиката. А преподавателите му остават безкрайно изненадани от пътя, по който поема.
„За мен винаги е бил интересен мозъкът, човешкият мозък.“ — лаконично мотивира избора си той. И не крие, че основната цел в живота му никога не е била завоюването на определено постижение, а просто стремежът да бъде добър лекар и невролог. Днес е изпълнителен директор на Университетската болница за активно лечение по неврология и психиатрия „Св. Наум“.
„Аз смятам, че много важно е човек да бъде почтен, да бъде искрен и да не мрази хората.“ — очерта основните човешки добродетели неврологът.
Но възможно ли е да лекуваш, ако ти липсва вяра? Попитан как според него изглежда Създателят, акад. Миланов разкри: „Богът може би не трябва да си го представяме така, както го рисуват в детските книжки. Може би е някакво друго състояние на материята в квантова форма, вълнова форма или нещо такова.“
Той насочи вниманието на зрителите към едно от най-коварните заболявания на съвремието — болестта на Алцхаймер — и даде основни съвети, които са от особена полза в защитата на мозъка по време на стареенето: „Човек трябва да положи усилие, да учи език, да учи компютър... Ето такива едни неща, с които до този момент не си се занимавал, а те изискват усилие от теб.“
Според академика практикуването на любими хобита може да се окаже чудесен позитивен стимул, който да облекчи ежедневния стрес. В хода на разговора двамата с д-р Щонова обмениха ценен опит и по две актуални теми — мигрената и прекомерната употреба на болкоуспокояващи средства.
„Медицината в България е много добра. Хората не могат да го оценят, оценяват го тези, които отиват да живеят в друга държава и после се връщат тук, за да си търсят специалист, защото в определени държави се чака по 6 месеца за преглед от специалист, за изследвания...“ — коментира българското здравеопазване акад. Миланов.
И продължи — „Смятам, че освен известните специалисти, имаме много млади лекари, които са на съвременно ниво в съответните си области. Вече има множество и частни, и държавни болници с добра апаратура. Аз, ако говорим за неврологията, не виждам с какво биха помогнали на един пациент повече в друга европейска държава.“
Вижте във видеото цялото интервю с акад. Иван Миланов.
В подкаста са използвани стокови кадри от Envato Elements, Shutterstock, Getty Images, Facebook.