Лечението на артрозата е продължителен процес. То цели да забави дегенерацията на ставния хрущял и да подобри функционирането на ставите.

Тъй като болката е водещ симптом, лечението обикновено включва нестероидни противовъзпалителни средства, които имат обезболяващ и противовъзпалителен ефект. Хроничният им прием обаче създава риск от проява на нежелани ефекти като язва или гастрит.

Артрозата представлява болестно състояние на една или повече стави и възниква тогава, когато ставният хрущял е увреден или износен. След засягането на ставния хрущял настъпва вторично увреждане на подлежащата кост и възпаление на ставната обвивка (капсулата).

Заболяването засяга милиони хора в световен мащаб, като най-често страдат жените над 55-годишна възраст.

Снимка: iStock

Всеки човек развива артрозни промени. Те се наблюдават по време на рентгеново изследване при 50% от хората над 40-годишна възраст, като на практика над 65-годишна възраст няма човек без промени в една или повече стави.

Оплаквания обаче пациентите имат в едва 25% от случаите, уточняват специалистите. По думите им те са свързани предимно с болка, скованост, подуване и деформиране на ставите, затопляне и зачервяване на околната тъкан. Дискомфортът се засилва през влажната есен и студената зима.

По време на фазата на острата болка, когато артрозата може да бъде усложнена от други проблеми, се препоръчва вътреставно или перорално прилагане на кортикостероиди. Рискът от нежелани лекарствени реакции е нисък и не представлява сериозен проблем в повечето случаи, уточняват специалистите.

 

Много от лекарите считат хондромодулиращите лекарства за ефективен метод за подобряване на функционалността на ставите. Те включват две основни групи продукти – базираните на хиалуронова киселина и базираните на полимерни хидрогели.

Първите подобряват подвижността на засегнатата става, докато вторите оказват продължителен противовъзпалителен ефект при минимален риск от нежелани лекарствени реакции. Единственият проблем идва от болката при тяхното инжектиране в ставите. Ползите обаче многократно надвишават негативите, категорични са специалистите.

Снимка: iStock

Протичането на артрозата до голяма степен е индивидуално. В някои случаи тя може да протича безсимптомно в продължение на години, докато в други могат да минат само няколко години между появата на първите симптоми и нуждата от ставно протезиране.

Несъмнено приоритет за всяка терапия е избягването на нуждата от хирургия. Въпреки че през последните десетилетия бе постигнат напредък в медикаментозното лечение, ставното протезиране остава водеща алтернатива в късните етапи на остеоартрит. Това е голяма хирургична интервенция, която неминуемо носи значителни рискове от сериозни усложнения – дълбока венозна тромбоза и други.

Освен това цената на процедурата, който влизат и консумативите, е висока. Въпреки това обаче е добре да се знае, че тя възвръща функционалността на напълно обездвижените стави, поради което е последна линия на лечение в крайните стадии на артрит.

Във всички случаи пациентът трябва да свикне и да се научи как да живее с артрозата.

Освен това той трябва да промени начина си на живот – в това число храненето и физическото си натоварване, защото те оказват важен принос за преодоляването на ограниченията, в които заболяването поставя всеки човек.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.