Никой не обича студа, а навън отново ще застудее през следващите дни. Хората ще стават все по-склонни да прекарват времето си на закрито, където обаче дебнат вирусите, пише BBC Health.

Грипните вируси пред следващите седмици ще започнат да циркулират още по-активно в България, а не бива да се забравя, че и COVID-19 все още е наоколо.

Известен риск има и от разпространението на metapneumovirus (HMPV), който предизвика епидемия в Китай и за известно време притесни експертите на Световната здравна организация (СЗО).

Как да опазим бебето от вирусите?

Много майки предпочитат да разхождат бебетата си в големите търговски центрове (моловете), когато температурите навън паднат под нулата. Там наистина може да е приятно, но се пренебрегват някои опасности.

Кашлянето и кихането в затворени пространства с недостатъчна или никаква вентилация (при затворени прозорци или затворени врати) може да доведе до бързото разпространяване на вирусите от човек на човек.

Отварянето на прозорци, където и когато това е възможно, както и поддържането на добра хигиена (поставянето на кърпа през устата при кихане и кашляне, както и честото миене на ръцете) може да помогне за намаляване на заболеваемостта сред населението, припомнят лекарите.

Снимка: iStock

Те съветват родителите да разхождат децата си навън, независимо от студа. Но и това крие известен риск за бебето.

Как да опазим детето от студа навън?

Бебетата и децата под 5-годишна възраст са по-застрашени от измръзване, когато навън температурите паднат под нулата. Ето защо педиатрите съветват родителите да ги обличат добре, когато ги извеждат от жилището си в студено време, но и да внимават да не ги претоплят.

Главичката на малкото дете трябва да се поддържа топла, когато се излиза навън, т.е. да се използва шапка, както и ръкавици. Така ще се избегне загубата на топлина.

 

В колата, от съображения за безопасност, връхната дреха на малкото дете трябва ад бъде свалена. Ако е необходимо, родителите могат да поставят меко одеялце на столчето, преди закопчеят безопасния колан. А когато детето бъде прибрано у дома, трябва да се свали пуловерчето, за да не се изпоти.

Каква да е температурата в стаята?

Важно е да се знае също така, че бебетата не се нуждаят от твърде добре отоплени стаи през нощта – идеалната стайна температура за сън е около 18-20 градуса. Прегряването е една от потенциалните причини за синдрома на внезапна детска смърт, предупреждават още педиатрите.

Според тях тъканите на чаршафчетата и завивките трябва да е мека, но не мъхеста и дебела. Освен това през нощта е по-добре бебето да се облече добре, а не да се завива с няколко одеялца през нощта.

Помещенията в дома трябва да се проветряват редовно – особено когато на гости идват много хора. За да се чувства добре бебето и да е защитено през зимата, температурата на помещенията в жилището през деня трябва да е около 22-23 градуса.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.