Конюнктивитът представлява възпаление на лигавицата, която покрива склерата на окото (конюнктивата) и вътрешната част на клепача.

Процесът засяга едното или и двете очи. Това е едно от най-честите очни заболявания и е силно заразно. Известно е още и като „розово око“.

Съществуват няколко вида на конюнктивита спрямо причината за възникването му:

  • Бакнериалният конюнктивит настъпва най-често при инфекция с бактерии като стрептококи или стафилококи.
  • Вирусният конюнктивит се причинява от херпесни вируси, аденовируси и др. Разпространява се по въздушно-капков и контактен път.
  • Алергичният конюнктивит се провокира от контакт с алергени — прах, полени, козметика и др. Този вид не е заразен.
  • Иритативният конюнктивит настъпва при дразнене от изпарения, дим и различни химични агенти.

Снимка: iStock

Конюнктивитът също така може да бъде от неопластичен произход или имуномедииран.

Най-типичните симптоми на заболяването включват зачервяване на окото, съпътствано от болка, парене и сърбеж, който се наблюдава често при алергични реакции. Засегнатото око може да сълзи. Наблюдават се подуване на клепачите и повишена чувствителност към светлина. При бактериалния конюнктивит е възможно да се отделя слузно-гноен секрет.

Причината за развитие на конюнктивита е развиващото се възпаление, причинено от изброените по-горе фактори, както и контакт в непосредствена близост със заразен човек, отслабена имунна защита, контакт с алергени и др.

Снимка: iStock

Състоянието се диагностицира чрез провеждане на обстоен медицински преглед. Изследва се очен секрет за определяне на причинителя на конюнктивита.

 

Макар и рядко и особено в по-тежки случаи може да се проведе и микробиологично изследване. Рядко се налага извършването на конюнктивална биопсия — главно при съмнение за дисплазия или грануломатозно заболяване.

Снимка: iStock

При неправилно лечение, конюнктивитът може да доведе до редица усложнения. Сред тях се нареждат:

  • възпаление на роговицата (кератит);
  • зрителни проблеми;
  • белези върху конюнктивата;
  • хронифициране на процеса и др.

Лечението на заболяването зависи от причината за възникването му. Леките форми на вирусния и бактериалния конюнктивит обикновено отшумяват спонтанно без специфична терапия.

Снимка: iStock

По-тежките случаи на бактериален конюнктивит се лекуват чрез приложение на антибиотични капки и мехлеми. При иритативен конюнктивит се препоръчва промиване на очите с чиста вода или физиологичен разтвор. При необходимост могат да се приложат локално и кортикостероиди.

Източници: