Изборът на подходяща маска за лице може да бъде труден, тъй като на пазара има толкова много възможности. Важно е да знаем, че не всички маски за лице са еднакви и всяка една решава специфични проблеми на кожата. 

Независимо дали искаме допълнителна доза хидратация, да намалим признаците на стареене или да третираме акне, качествената маска може да осигури необходимото подхранване, от което се нуждаем. 

 

 

 

 

 

Разбирането на различните видове маски до определянето на ключовите им съставки е първото нещо което трябва да знаем. 

КАК ДЕЙСТВАТ МАСКИТЕ ЗА ЛИЦЕ?

Маските за лице са създадени, за да осигурят висока концентрация на активни съставки за кратък период от време. Докато при един нощен крем, например,  резултатите могат да се проявят след няколко дни или седмици, то маската за лице дава много по-бърз резултат.

Снимка: Canva

Те имат много по-висока концентрация на активни съставки от другите продукти за грижа за кожата. С използването на маски можем  да извлечем до 90% от активните вещества в сравнение с 50-70% степен на абсорбиране на традиционните продукти. Това превръща маските в ефективен и ефикасен начин за третиране на конкретен кожен проблем и за бързо постигане на видими резултати.

КАК ДА ПОДГОТВИМ КОЖАТА НА ЛИЦЕТО ЗА МАСКАТА?

Преди да поставим маската трябва да почистим много добре кожата на лицето си. Следваме своята рутина за почистване на лицето. 

Най-добрият момент за използването на маска за лице е след като сме си пуснали душ и сме почистили лицето с измиващ продукт. За още по-дълбоко почистване можем да използваме ексфолираща скраб за лице, за да подготвим кожата си да поеме всички полезни съставки на маската. 

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ МАСКИ ЗА ЛИЦЕ И ТЕХНИТЕ ПРЕДИМСТВА?

 

Крем и гел маски за лице

Снимка: Canva

Кремообразните или гел маски са основен елемент в грижата за кожата, тъй като осигуряват дълбоко подхранване на сухата или се грижат за склонната към акне кожа. Обикновено се оставят да действат 15-30 минути, преди да се изплакнат, което ги прави удобен и ефективен избор, независимо дали искаме да хидратираме сухата кожа или да се преборим с пигментацията. Те предлагат широк спектър на действие в зависимост от нуждите на кожата ни и обикновено се нанасят два до три пъти в седмицата. 

„Шиит“/лист маски за лице 

Снимка: Canva

„Шиит“ маските са под формата на лист, обикновено изработен от плат или хартия, напоени със серум или други активни съставки. Тези маски прилепват нежно по лицето за период между 5 и 20 минути, за да може кожата да абсорбира активните съставки. 

Материалът, от който са направени помага да се задържи маската на място и да се предотврати изсъхването ѝ, като същевременно осигурява охлаждане и успокояващо усещане върху кожата. 

„Шиит“ маските са любим избор на много дами, защото са удобни и приятни за употреба. Предлагат се и в голямо разнообразие - против стареене,  хидратиране и проблемна кожа, което ги прави универсално и ефективно решение за различни проблеми.

 

За да постигнем най-добри и бързи резултати, трябва използваме „шиит“ маска  поне веднъж седмично или според указанията на производителя, защото има такива, които можем да прилагаме и 3 пъти в седмицата. Това ще осигури на кожата ни постоянно подхранване.

Отлепваща маска за лице

Снимка: Canva

Отлепващите маски за лице са мощен инструмент в грижата за кожата. Предлагат се под формата гел или крем, който след нанасянето на лицето изсъхва и се отлепва. Така физически се отстраняват мъртвите кожни клетки и замърсяванията от повърхността на кожата, правейки я по-гладка и с чисти пори. Този тип маски са особено популярни за борба с акнето и черните точки. 

През последните години черните маски за отлепване станаха любими на жените. Важно е обаче да бъдем внимателни, когато ги използваме, тъй като по-евтините на пазара могат да увредят кожата. За да си осигурим безопасни и ефективни резултати, трябва да избираме такива, които съдържат съставки като бамбуков въглен.

Пенещи се маски за лице

Снимка: Canva

Пенещите се маски за лице образуват пяна благодарение на специален процес на насищане с кислород, тъй като маската съдържа и някои пенообразуващи съставки като в почистващите продукти.

 

Именно този процес почиства всички замърсявания по лицето ни, използвайки пенообразуващи агенти, които помагат за ексфолиране на кожата, отпушване на досадните пори, премахване на черните точки и излишната мазнина. Те също така подхранват кожата в дълбочина в зависимост от съставките, които маската съдържа. Предполага се, че кислородът също така спомага за стимулиране на производството на колаген. 

Глинените маски за лице 

Снимка: Canva

Глинените маски за лице могат да бъдат направени от различни видове глина, като каолин или бентонит. 

Те са особено ефективни при абсорбирането на мазнините от кожата, предотвратявайки леки форми на акне, като пъпки и черни точки. Тези видове акне се образуват, когато порите са запушени от прекомерно количество замърсявания.

Тъй като глината е пореста, тя абсорбира излишната мазнина, замърсяванията и мъртвите клетки от повърхността, като прави кожата по-чиста и гладка. Тя също така нежно ексфолира, което я прави идеална процедура за чувствителна кожа.

Обикновено този тип маски са под формата на прах, който се разтваря с малко топла вода до образуването на гъста смес, която нежно се нанася на лицето и се оставя да предстои до 20-30 мин.

Важно е да използваме маските за лице съобразно нуждите на нашата кожа и със съответната честота, за да постигнете оптимални резултати.