Варикоцелето представлява разширение на вените в скротума при мъжете. Среща се в млада възраст (между 15 и 25 години). Засяга се по-често лявата половина поради особеностите в анатомичния ѝ строеж.
Известни са две форми:
- Идиопатично варикоцеле – възниква в периода на активната полова възраст. Най-често е едностранно, локализирано вляво.
- Симптоматично варикоцеле – развива се при притискане на вените от тумори в пикочно-половата система.
Заболяването рядко предизвиква оплаквания. Много от мъжете страдат от варикоцеле без да подозират за съществуването му.
Ако се проявят симптоми, те включват болка, тежест или дискомфорт, които се засилват при продължително седене или изправен стоеж и се облекчават в легнало положение. Съдовете могат да бъдат опипани. В скротума те се усещат като „спагети“.
При леките форми на варикоцелето то се палпира след напъване. В средната форма се усеща и в спокойно състояние, а при тежката се забелязва още при огледа в лекарския кабинет.
Основна причина за поява на варикоцеле е слабост на венозния клапен апарат. Тя стои в основата на връщането на кръвта обратно в скротума и тестисите, което води до разширение на вените. Генетичната предразположеност към заболяването също играе роля на рисков фактор. Други причини за варикоцеле са затлъстяване, извършване на тежка физическа активност и прекарване на продължително време в изправено състояние.
Диагностицирането на заболяването включва провеждане на физикален преглед, по време на който лекарят палпира скротума и така установява дали пациентът има разширени съдове. При съмнение в окончателната диагноза се провежда цветна доплерова ехография. Тя показва разширените вени и изпълването им с кръв.
Варикоцелето може да е причина за стерилитет при мъжете. При спермограма се забелязва промяна в морфологията, броя и подвижността на сперматозоидите. При силно изразено варикоцеле с течение на времето може да настъпи атрофия (свиване) на тестиса.
Варикоцелето се лекува, когато нарушава оплодителната способност на сперматозоидите или предизвика дискомфорт. Лечението е оперативно, а процедурата се нарича варикоцелектомия.
Друг вариант е блокиране на засегнатите вени чрез перкутанна емболизация, която цели да отклони кръвотока към нормално функциониращите вени. Възможно е варикоцелето да се повлияе и от промени в начина на живот – избягване на дълго стоене в изправена поза и ограничаване на вдигането на тежко.
Източници: