Има много противоречива информация за появата на акнето и често възникват въпроси относно нейната достоверност. Съществува ли концепцията, че акнето е огледало на нашето здраве или това е само мит?

„Вярването, че местоположението на пъпка по лицето показва заболяване на определен орган, е погрешно схващане“, твърдят дерматолози.

Появата на акне е пряко свързана със състоянието на мастните жлези и космените фоликули. Когато се запушат със себум и мъртви частици кожа, се развива възпаление и се появява акне.

Въпреки това някои специалисти смятат, че отделните зони на лицето са огледало на състоянието на вътрешните ни органи.

Предполага се, че акнето по брадичката крещи за стомашни проблеми, а пъпките в централната част на челото предупреждават за сърдечна недостатъчност. Но всъщност това са антинаучни факти и нямат обосновано потвърждение.

Причини за поява на акне

 

На повърхността на кожата се образува защитен слой себум, който се произвежда от мастните жлези и се придвижва по специални канали. Осигурява защита на епидермиса от изсушаване и вредно UV лъчение, както и други неблагоприятни външни фактори. При неспазване на хигиената този защитен слой се смесва с мъртви частици и образува запушване на каналите. Това се превръща в идеална среда за патогенните микроби, които обикновено са многобройни, а това води до възпаление и образуване на отворени и затворени комедони.

Има много причини, които допринасят за развитието на акне. Сред тях са:

Снимка: iStock

  • Хормонален дисбаланс – така наречените хормонални скокове по време на пубертета или бременността увеличават количеството на произведения себум и водят до запушване на каналите на космените фоликули;
  • Генетични проблеми – когато количеството и плътността на произведения себум се наследяват;
  • Развитието на фоликуларна хиперкератоза е състояние, при което роговият слой на кожата става по-изразен и допринася за блокиране на мастните канали;
  • Повишаване на нивото на стероидните хормони по време на определена фаза на менструалнията при жените;
  • Липса на витамин А в организма;
  • Прием на определени лекарства, като глюкокортикостероидни хормони. Спирането на оралните контрацептиви също може да причини обриви.

Пъпките не са свързани чрез кръвоносни съдове или нервни окончания с вътрешните органи, така че мястото, където се появяват, не зависи от неправилното функциониране на даден орган.

Къде най-често се появява акне?

 

В повечето случаи акнето се образува по лицето, гърдите, горната част на гърба, задните части и скалпа. Това са специални зони, които също се наричат ​​себорейни. Това е мястото, където се намират голям брой мастни жлези.

Т-зоната на лицето е най-чувствителна към колебания в нивата на хормоните. Включва челото, носа и брадичката. Тези зони произвеждат най-много мастни секрети.

Зони на акне – какво показват те за здравето ви?

 

Причината за акне по челото може да бъде прекомерната употреба на продукти за оформяне на косата като пяна и лак за коса. Те допринасят за запушване на порите и образуване на акне.

Акнеичните обриви по бузите обикновено се свързват с използването на декоративна козметика и неправилното им отстраняване, както и с лоша хигиена, например при използване на мръсни гъби и козметични четки.

Снимка: iStock

Друга причина за образуването на акне по бузите може да бъде смартфона или калъфката за възглавница. Върху тях се настаняват голям брой бактерии, които проникват в кожата и предизвикват възпаление. Препоръчва се редовно да дезинфекцирате екрана на вашия смартфон и да сменяте по-често кърпите и калъфките на възглавницата си.

Как да се отървете от акнето?

По този въпрос е по-добре да се доверите на професионалист. Квалифициран дерматолог ще постави точна диагноза и ще предпише ефективна терапия, както и ще избере правилната грижа за вашата кожа.