Бебешките храни в супермаркетите в Съединените щати са пълни с вредни вещества и прекалено много захар и сол. Това сочи ново проучване.

60% от 651 детски храни, които са обозначени за годни от 6 до 36 месеца в 10 хранителни вериги в Щатите не отговарят на изискванията на Световната здравна организация. От СЗО имат изготвен световен стандарт за хранителните стойности на детските продукти.

Почти всички храни не спазват стандарта на СЗО за реклама, който предвижда ясно обозначаване на всички съставки и точни твърдения за ползите за здравето.

От всички продукти, разгледани в проучването, 70% не покриват препоръките на СЗО за съдържание на протеини. 25% пък не спазват препоръчаните калории. Една на всеки пет бебешки храни съдържа нива на сол, които са значително по-високи от препоръчителните.

Една четвърт от храните пък имат добавени или скрити подсладители, като 44% от бебешките храни надвишават препоръките на СЗО за съдържание на захар.

 

50% от захарта се консумира чрез т.нар. бебешки паучове с плодове. Само за последните 13 години търсенето на този тип продукт на територията на Щатите е скочило с 900%. Паучовете са популярни и у нас, защото са лесна закуска за бебетата и могат да бъдат под ръка почти навсякъде.

Експертите са категорични, че паучовете може да са удобни за родители и гледачи, но не правят услуга на бебетата.

Снимка: iStock

От Си Ен Ен, които съобщават новината, казват, че са поискали коментар от водещи фирми в бизнеса с детски храни, но нито една от тях не е изпратила отговор на въпросите преди публикуване на проучването.

Анализът е насочен към над 650 различни продукта, без охладени млечни продукти, предназначени за деца. Имена на марки не са споменати.

99,4% от всички анализирани храни съдържат поне едно маркетингово наименование, забранено от СЗО. Повечето имат по четири или пет такива твърдения, а някои – до 13.

Най-често използваното такова е „без генномодифицирани съставки“ – 70%, „органичен продукт“ – 59%, „без изкуствени оцветители и вкусове“.

Някои от храните, които са лесни за консумация, рекламират, че съдържат плодове и зеленчуци, а съставът им е предимно от брашно и нишесте.