Колкото по-осъзнат е човек, толкова по-щастлива е душата. Може би такава е и диагнозата ни днес – неосъзнатост. Ние трупаме повече знания, но сме затворени за себепознанието. И страхът от дългото пътуване към самите нас надделява.

Затова психотерапията е възможност, шанс за промяна, за израстване, за отсяване на истински важните неща от живота, за превръщането на нещастието в щастие. Щеше ли да има психотерапия, ако беше невъзможно да се трансформираме?

Снимка: storytel

Тази тема присъства и в новия пети сезон на хитовия подкаст на Storytel „Голям да пораснеш“, чийто автор и водещ е един от най-успешните съвременни психотерапевти в България Мадлен Алгафари.

Биографията ѝ е повече от впечатляваща. В поредицата „Жените на България“ тя разказва как психологията става нейна професия, както и за работата си като писател и преводач.

Снимка: Мадлен Алгафари, личен архив

Родена е в София, но израства във Враца, където завършва гимназия с преподаване на френски език. Дипломира се като психолог във Философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, въпреки че е имала желание да тръгне по стъпките на майка си, която е етнограф.

След завършването си продължава своята квалификация с обучения в Германия и Италия. Мадлен Алгафари специализира при проф. Валдо Бернаскони, известен като гуруто в неорайхианската психотерапия.

Паралелно преследва друга своя мечта - завършва и НАТФИЗ със специалност „Режисура за драматичен и куклен театър“. Била е редактор и водещ в популярната студентска програма „Ку-Ку“ по БНТ. 

 

 

Снимка: Мадлен Алгафари, личен архив

През 2003 г. излиза първата ѝ книга „Мира нямам“, която веднага грабва читателите заради психологическите съвети, дадени през поезията. Следващите й книги, сред които „Приказки за пораснали деца“, „Вяра имам“, „Глад за истински неща“, бързо стават популярни сред масовата аудитория. В края на 2023 г. Мадлен представи последната си книга „И заживели щастливо“, в която поставя акцент върху една от вечните теми.

„Невинаги имаме ясна представа какво е щастието. То не е само спокойствие, нито е безметежност. То може да бъде болка, преодоляване на трудности, то е следствие на израстването“, казва Мадлен. 

Щастието изисква полагането на ежедневни усилия. То е осъзнатост.

Снимка: storytel

„Липсва ни порастването. Хората, независимо от възрастта на която сме, в много отношения се държим като деца“, категоричен е психотерапевтът.

Тя обръща особено внимание на този процес, който ни формира като личности и също така е основа в изграждането на здрави, стабилни партньорски отношения, в преодоляването на зависимости, тревожност и неврози.

Снимка: storytel

„Неслучайно със Storytel решихме подкастът да се казва „Голям да пораснеш“. Времето, в което живеем, задава темите на формата ни“, казва Мадлен.

Кога порастваме?

Дискомфортът ни подсеща да търсим промени. Дори големите житейски ситуации не са непременно техен катализатор. Има хора, които повтарят едни и същи грешки, каквото и да се случва.

Снимка: storytel

„Не разбират, че пишат сами сценария на живота си, че го режисират, че играят в главната роля и че накрая или си ръкопляскат, или се освиркват“, смята Мадлен.

Поемането на отговорност също е признак на зрялост, отбелязва психотерапевтът. По-осъзнатият човек има способност да се вглежда в себе си, да се чува, да анализира поведението и действията си, да поема отговорност за тях.

„Когато не го правим сами, идва момент, в който животът да се погрижи вместо нас. Тогава обаче е по-болезнено и по-бавно от осъзнатия процес“, казва Мадлен и ни съветва да работим със себе си, ако се обичаме и ценим, ако искаме да бъдем пълноценни както за нас, така и за околните.