Ревматоидният артрит е възпалително ставно заболяване с хроничен ход. Обикновено се засягат малките стави на китката, ставите на дланите и ходилата, но също и някои по-големи стави.

Развива се като последица от имунен отговор към антигени на болестотворни микроорганизми. Настъпва възпаление, при което се образува т.нар. панус, който предизвиква деструктивни промени в костта и хрущяла чрез освобождаване на протеолитични ензими.

В патогенезата на ревматоидния артрит участват различни клетки на имунната система. Образуват се патогенни автоантитела, които предизвикват уврежданията, характерни за заболяването.

Сред причините за развитие на артрит се нареждат генетичната предразположеност, влиянието на околната среда и хормоналните изменения. Предразположени към заболяването са хората на възраст между 40 и 50 години, като жените се засягат по-често от мъжете.

Други причини за развитие на заболяването са тютюнопушенето, наднорменото тегло и затлъстяването. Заболяването може да се развие и при продължителен прием на някои медикаменти, при наличие на други ставни заболявания, както и при провеждане на агресивна онкотерапия.

Ревматоидният артрит протича в четири стадия. За първи стадий е характерно наличието на възпаление, което се развива само по хода на синовиалната мембрана на засегнатите стави.

Във втори стадий възпалението вече засяга и хрущяла.

 

В трети стадий патологичните изменения се разрастват и засягат подлежащите кости.

При четвърти стадий на заболяването възпалителният процес затихва, но настъпилите увреди продължават да се развиват, водейки до редица усложнения.

Ревматоидният артрит има следните форми: той се дели на серопозитивен, серонегативен и юношески. При серопозитивният ревматоиден артрит се установява наличие на антитела - находка, която липсва при серонегативната форма. Юношеският ревматоиден артрит засяга деца под 17-годишна възраст и е белег за наличие на хронично заболяване, която протича със ставно засягане.

Снимка: iStock

Симптомите са представени от типични ставни оплаквания - болка, подуване и ограничени движения в засегнатите стави. Болката е най-силна сутрин и през втората половина на нощта. Един от най-ранните и постоянни симптоми е наличието на сутрешна скованост, чиято продължителност валира от 20-30 минути до няколко часа. Пациентите могат да се оплакват от хрущене в ставите.

Към системните оплаквания спадат ревматоидният кардит, ревматоидните възли и синдрома на Сьогрен (автоимунно заболяване, което приминява пронично възпаление на жлезите с външна секреция).

Възможно са още сърдечни, бъбречни и гастроинтестинални нарушения, както и симптоми от страна на дихателната система.

Симптомите се придружават от слабост, леко повишаване на температурата, депресия и нарушения в съня.

Към усложненията на артрита спадат развитие на анемия, остеопоротични изменения, кожни изменения и чести инфекции. Заболелите са с повишен риск от сърдечносъдови и онкологични заболявания.

При липса на адекватно лечение ревматоидният артрит повишава риска от развитие на различни усложнения като остеопоротични и кожни промени, пематологични нарушения, чести инфекции. Повишава се възможността за настъпване на патологични фрактури.

Снимка: iStock

Може да се развие синдром на карпалния канал - състояние, което протича с болка и изтръпване в областта на пръстите на ръката. Заболелите имат повишен риск от развитие на сърдечносъдови и онкологични заболявания.

Диагнозата се базира на снемане на подробна анамнеза; лабораторни тестове, които се използват, за да се потвърди най-вече наличието на антитела и установяване на повишени маркери на възпалението и образни изследвания като рентгенография, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.

Липсва специфично лечение за ревматоиден артрит. Възможно е обаче да се назначи терапия, която цели постигането на ремисия и към момента се извършва чрез комбинация на различни медикаменти (нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди, биологична терапия) с физиотерапия, лечебна гимнастика и др. При напреднал процес се прибягва към хирургично лечение.

Източници: