Морбили е остра вирусна инфекция и представлява една от най-заразните инфекциозни болести. Боледуват предимно деца.

Морбили е антропоноза, което означава, че хората са естествените гостоприемници на вируса. Разпространява се при кашляне, кихане, дори при говор.

Снимка: iStock

Инкубационният период продължава до две седмици. Заболяването започва с повишена температура, често над 40 градуса. Наблюдава се класическата за заболяването триада от конюнктивит, кашлица и хрема.

Появяват се малки бели петънца, които могат да се забележат на лигавицата на бузите. Скоро след тях се развива и характерният обрив. След това отделните пъпки се сливат в петна, които засягат цялото тяло и крайниците.

Заболяването се причинява от морбилния вирус (Morbillivirus). Характерно за него е, че при стайна температура губи способността си да инфектира за около половин час, а директната слънчева светлина го унищожава много по-бързо.

 

Диагностиката се базира на амнестични данни и серологични изследвания, които да потвърдят диагнозата. Друг метод за диагностициране е полимеразноверижната реакция (PCR), която може да установи причинителя на морбили в проби от кръв, гърлен или назофарингеален секрет и урина. С диагностично значение е и провеждането на вирусно културелно изследване.

Ако се развият усложнения, те често са свързани с потиснатата имунна система. Това води до активиране на латентни инфекции или до развитие на суперинфекция. Най-честото усложнение е пневмонията. Други усложнения са отит на средното ухо, синузит, диария, стоматит, кератит и др. По време на острата инфекция е възможно възникването на преходен хепатит.

Лечението е поддържащо. Набляга се на на добрата хидратация, особено ако пациентът повръща или има диария. Вторичните инфекции се лекуват с подходящо антибиотично лечение. За сваляне на температурата се използват антипиретици. Заболелите трябва да бъдат карантинирани до отзвучаване на заболяването.

Източници: