Мигрената е неврологично разстройство, протичащо с умерено или силно главоболие. То се изявява под формата на отделни пристъпи, като честотата им варира от един до няколко на месец.

Мигрената се среща сред всички възрасти, но най-голяма е честотата ѝ в юношеския период. Освен това жените имат 3% по-висок риск от развитие на мигрена в сравнение с мъжете.

Снимка: iStock

Известни са няколко вида мигрена: мигрена с аура и без аура, тиха мигрена (протича без главоболие), ретинална мигрена (протича със загуба на зрението на едното око и болка зад очите), хемиплегична мигрена (характеризира се с кратък период на парализа или слабост в едната половинапна тялото), офталмоплегимна мигрена (изразява се в болка около окото и парализа на мускулите в съседство) и др.

Мигрената преминава през четири последователни фази, като първата се означава етапът преди настъпването на главоболието, който протича с промени в съзнанието, поведението, апетита и нивата на енергия.

 

Характерен белег за втора фаза е изпитването на т.нар. аура - това е кратък период на зрителни нарушения като мигащи светлини, ярки цветове, петна и зигзагообразни форми.

В трета фаза (атака) се развива главоболие с пулсираща болка, което може да засегне едната част на главата. Страдащите са чувствителни към светлина, звуци и миризми.

Снимка: iStock

През четвъртия етап главоболието отшумява, а симптомите постепенно започват да избледняват. Въпреки това засегнатият продължава да усеща умора, объркване и отпадналост.

 Сред рисковите фактори за развитие на мигрена, са:

  • генетична предразположеност;
  • хормонални промени;
  • тревожност;
  • депресия;
  • биполярно разстройство;
  • умора и нарушения на съня.

Смята се, че пониженото количество на невротрансмитера серотонин, е отговорно за болезнените мигренозни пристъпи. Други провокиращи фактори са прием на определени храни и напитки - шоколад, кофеинови напитки и алкохол, както и употребата на някои медикаменти.

За поставяне на диагнозата лекарят разпитва пазиента подробно за характера и тежестта на главоболието, локализацията и продължителността му и за степента, в която то засяга ежедневните му дейности. При съмнение за други заболявания, които могат да са причина за тежкото главоболие, лекарят назначава провеждането на допълнителни изследвания.

Не съществува ефективно лечение за мигрена. Въпреки това медикаменти като болкоуспокояващи, антиеметици и триптани могат да облекчат симптомите. По влеме на пристъп се препоръчва човекът да стои в затъмнена и тиха стая. Ако пациентът страда от чести главоболия или главоболието продължава няколко дни, лекарят може да предпише лекарства, които се използват за превенция на мигрената.

Източници: