Херпес симплекс представлява вирусна инфекция, причинена от херпес симплекс вирус (HSV). Засягат се главно кожата и лигавиците, като характерен симптом е наличието на типичен обрив.
Някои от вариантите на херпес-вирусните инфекции са:
- Херпесна екзема – протича с обрив, състоящ се от групирани везикули. Разполага се в зоната на лицето, шията и крайниците. Обривите са сърбящи и болезнени.
- Херпес-вирусен гингивостоматит и фаринготонзилит – протича с болка и парене и затруднява храненето и приемът на течности.
- Херпес-вирусен везикуларен дерматит – протича с наличие на групи от везикули в областта на устните и кожата по лицето, които с течение на времето преминават в ерозии.
- Херпес-вирусен енцефалит – това е тежко усложнение на HSV инфекцията и може да завърши с летален изход.
- Херпес-вирусен менингит – развива се при проникване на вирусни частици в мозъчните структури.
Причинителите на инфекцията са херпес симплекс вирус тип 1 и херпес симплекс вирус тип 2. Заразяването става при контакт (целувка) и споделяне на общи вещи като прибори, козметика и тоалетни принадлежности.
При инфекция с херпес симплекс вирус тип 1 се развиват симптоми като:
- мехури около устата;
- повишена температура;
- увеличени лимфни възли;
- възпалено гърло и др.
Инфекцията с херпес симплекс вирус тип 2 включва:
- болка и сърбеж в гениталната област;
- болезнено уриниране;
- образуване на пъпки и мехури около половите органи;
- изтичане на секрет от половите органи;
- подути лимфни възли и др.
Диагнозата се базира на амнестичните данни и физикалния преглед. Провеждат се вирусологични изследвания за доказване на вирусния причинител на заболяването. Образни изследвания се провеждат при съмнение за органно засягане или наличие на неврологична симптоматика.
За заболяването може да се съди и по промените в лабораторните изследвания. Те отразяват промени в кръвните показатели, чернодробните ензими и др.
Усложненията на инфекцията включват разпространението ѝ в други части на тялото, развитие на енцефалит или менингит и развитие на инфекция на окото (херпесен кератит). Херпес симплекс вирус от втори тип увеличава риска от заразяване или предаване на вируса на СПИН. Друго усложнение е в възможността за периодично повтаряне на инфекцията.
Лечението цели да потисне развитието на вируса и да ограничи риска от развитие на усложнения. Локално или перорално се прилагат противовирусни медикаменти.
До антибиотици се прибягва в случай на наслагване на вторична бактериална инфекция. Симптоматичното лечение включва прием на противовъзпалителни и обезболяващи медикаменти, а също и антипиретици, които понижваат телесната температура.
Източници: