Гастритът е възпалително заболяване, което засяга лигавицата на стомаха и може да хронифицира с течение на времето.

Снимка: iStock

Гастритът се разделя на две форми - остра и хронична. При острия гастрит, възпалението възниква внезапно. Той се причинява от дразнители, които предизвикват бързо и остро увреждане на мукуса, който защитава стомашната лигавица. Заболяването преминава, когато се отстрани провокиращия фактор.

Хроничният гастрит протича в продължение на години. Хроничното дразнещо влияние върху лигавицата на стомаха води до промени, които с времето повишават риска от развитие на рак на стомаха.

Симптомите невинаги съответстват на тежестта на заболяването. Типични белези са:

  • болка в горната част на корема (пареща, остра, пробождаща или режеща), която може да се усили при хранене;
  • гадене и повръщане;
  • загуба на апетит;
  • оригване;
  • подуване и киселини.

При хроничен гастрит е налице ранно засищане веднага след началото на храненето. Тежките форми могат да включват кървене в стомаха. 

 

Рискови фактори за развитието на гастрит са:

  • инфекция с бактерията Хеликобактер пилори;
  • тютюнопушенето;
  • злоупотребата с алкохол;
  • редовната употреба на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и др.

Хеликобактер пилори е бактерия, която предизвиква хронично възпаление в стомаха, тъй като отделя определен токсин. Той намалява киселинността на стомашните киселини и отслабва стомашната лигавицата. Сред останалите причинители на гастрит са някои лекарства (главно НСПВС), рефлукс на жлъчка и някои автоимунни заболявания.

При провеждане на лабораторни изследвания могат да се установят анемия, поражения по черния дроб, промени в коагулацията и наличие на подлежащ инфекциозен процес.

Образните изследвания определят тежестта на заболяването. Ендоскопското изследване е по-прецизно, защото при провеждането му, лекарят може да вземе биопсия и така да изключи наличието на по-сериозни заболявания като рак на стомаха.

Усложненията на острия гастрит включват кървене; дехидратация, която може да доведе до бъбречна недостатъчност; запушване на стомашния изход. Хроничният гастрит може да доведе до развитие на язва, полипи, анемия и да повиши риска от развитие на рак на стомаха. Възможно е да предизвика и бъбречни и чернодробни проблеми.

Лечението цели повлияване на симптомите и излекуване на увредената лигавица. Състои се в промяна на стила на живот и медикаментозна терапия. Терапията включва приложението на антиацидни (с противокиселинно действие), антисекреторни (намаляват производството на солна киселина в стомаха) и антибиотични (при доказан бактериален причинател) средства.

Хранителният режим трябва да е богат на храни, съдържащи фибри. Плодовете и зеленчуците трябва да са добре узрели и да нямат дразнещо действие - избягват се тези, които имат едри зърна и ципи.

Източници: