Фарингитът представлява възпаление на фаринкса (гълтача). Това е медицинският термин за състоянието, което повечето от нас наричат "възпалено гърло".

 

Заболяването има две форми: остра и хронична.

  • Острият фарингит настъпва внезапно, а излекуването обикновено е бързо.
  • Хроничният фарингит протича с възпаление на гърлото с давност повече от три месеца.

Класическите симптоми на заболяването включват възпалено и зачервено гърло, което се съпровожда от дразнене и болка, трудно преглъщане и подуване на сливиците. Температурата на тялото се повишава, пациентите се оплакват от суха кашлица, придружена от запушен нос и промени в гласа. Наблюдават се отпадналост, мускулни болки и загуба на апетит.

Причинителите на заболяването са вирусните и бактериалните инфекции. Вирусите попадат в лигавицата на гърлото по въздушно-капков път, и там предизвикват възпалителна реакция. Типични вирусни представители са например грипните вируси. Бактериалните причинители често са стрептококи от група А и гъбички, макар че вторите са отговорни за развитието на състоянието главно при пациенти с отслабени имунни механизми. Причина за развитие на състоянието могат да бъдат и различни фактори на околната среда като алергични реакции, замърсен въздух и др.

 

Диагнозата на фарингита включва снемане на пациентска анамнеза, провеждане на физикален преглед и на някои по-специфични тестове. Такива са изследването на гърлен секрет и провеждането на вирусологични изследвания или бързи тестове за доказване на стрептококова инфекция. Целта им е да открият причинителя на заболяването, което до голяма степен определя последващото лечение и прогноза на фарингита.

Снимка: istockphoto.com

Бактериалната форма на заболяването може да причини редица усложнения. Някои от тях са:

  • Синузит - когато настъпва възпаление на синусите;
  • Отит - това е често усложнение най-вече при деца. Представлява възпаление на средното ухо.
  • Епиглотит - представлява възпаление на епиглотиса, което е животозастрашаващо състояние.
  • Пневмония - това е едно от по-сериозните усложнения на фарингита.
  • Постстрептококов гломерулонефрит - това е рядко срещано възпаление на бъбречните структури, които изпълняват филтрираща функция.

Лечението зависи от причината, довела до изява на фарингита. Когато тя е бактериална инфекция, лекарят назначава антибиотична терапия. Вирусният фарингит лесно отшумява при домашно лечение, а при необходимост може да бъде изписана и подходяща антивирусна терапия. Използват се различни болкоуспокояващи и противовъзпалителни медикаменти. Препоръчва се почивка, използване на овлажнители за въздух и достатъчен прием на течности, чрез който да се предотврати дехидратацията. Важно е и спазването на добра лична хигиена, особено след кихане или кашляне.

Източници: