Бронхитът е заболяване на дихателната система, което протича с възпаление на бронхиалната лигавица.

Снимка: Getty Images

То води до подуване и стесняване на бронхите, което нарушава преминаването на въздушния поток и предизвиква развитието на клиничната картина на заболяването. Засегнати са всички възрастови групи, особено децата.

Съществуват два вида бронхит спрямо протичането и продължителността на заболяването:

  • Остър бронхит – продължава между няколко дни и няколко седмици и често възниква в периодите на грипни епидимии, през есенно-зимния сезон. Обикновено завършва с пълно оздравяване и нисък риск от настъпване на усложнения.
  • Хроничен бронхит – пациентът страда от кашлица и отделяне на храчки, които продължават поне три месеца в две последователни години. Хроничният бронхит, от своя страна, се разделя на обструктивен и необструктивен. Може да доведе до развитие на усложнения, а лечението му е по-трудно и по-дълго.

Острият бронхит обикновено настъпва след прекарана вирусна инфекция. Наблюдават се:

  • отпадналост;
  • повишена температура;
  • мускулни болки;
  • главоболие;
  • суха кашлица, която се задълбочава;
  • отделяне на оскъдно количество храчки и др.

Хроничният бронхит включва два основни симптома - кашлица и задух в комбинация с повтарящи се дихателни инфекции. Отделят се храчки. Може да се наблюдава цианоза (синкаво оцветяване на кожата и лигавиците).

 

Причинителите на острия бронхит са вирусните и бактериалните инфекции. Най-често това са вирусни инфекции с грипни, парагрипни, аденовируси и др. По-рядко срещани са инфекциите с бактериален произход.

Друга причина за настъпване на остър бронхит е замърсеният въздух. Хроничният бронхит се причинява от тютюнопушене и хронично излагане на дразнещи вещества на работното място (т.нар. професионални вредности).

Снимка: Canva

Диагнозата се базира на амнестичните данни и провеждането на физикален преглед. Назначават се кръвни тестове и микробиологично изследване на храчка и/или назофарингеален секрет. Диагнозата се потвърждава чрез допълнителни изследвания – рентгенография на бял дроб, спирометрия, а в някои случаи и бронхоскопия - вид ендоскопско изследване.

Острият бронхит много рядко води до усложнения. Обикновено при вторична бактериална инфекция или отслабена имунна защита се наблюдава най-често развитие на пневмония. Рецидивиращият остър бронхит може да се превърне в причина за развитие на хроничен бронхит. Рискът от развитие на хроничен бронхит е по-висок при пушачите, пациентите с имунни нарушения и тези, изложени на постоянното влияние на различни замърсявания.

Снимка: Canva

Лечението на острия бронхит цели да подобри симптомите и състоянието на пациента. Използват се антипиретици, противовъзпалителни и обезболяващи средства, различни лекарства за лечение на кашлицата. При наличие на вторична бактериална инфекция се предписват антибиотици. Хроничният бронхит се повлиява от медикаменти, които разширяват дихателните пътища (бронходилататори), муколитици, кортикостероиди, терапия с кислород и др.

*Източници: