Болестта на Алцхаймер представлява невродегенеративно заболяване, което обикновено започва във възрастта над 65 години. Заболяването прогресира бавно и протича с отслабване и загуба на когнитивните способности.
Познати са няколко форми на заболяването:
- Ранна болест на Алцхаймер – проявява се преди 65-годишна възраст.
- Късна болест на Алцхаймер – често срещана, изявява се над 65-годишна възраст.
- Други форми – свързват се с натрупване на тау-протеин в нервната система.
Алцхаймеровата болест започва с едва доловима, но задълбочаваща се с времето загуба на памет. Първоначално се забравят скорошни спомени, а след това – и по-старите. Пациентите трудно разпознават роднините си, губят ориентация и не могат да се самообслужват.
Заучаването на нова информация е трудно, дори невъзможно. Речта обеднява. Наблюдават се агресивност и повишена дразнимост. Заболяването завършва с цялостна деградация на личността.
Наследственото предразположение играе важна роля в развитието на заболяването и особено при пациентите, които го развиват в по-ранна от обичайната възраст. Друг рисков фактор е напрадването на възрастта.
Повишена честота на болестта на Алцхаймер се наблюдава и при ниско образованите индивиди. Сред останалите предразполагащи фактори за нареждат хронични заболявания като високо кръвно налягане, захарен диабет и повишен холестерол.
Данните за паметови нарушения, засягането на други когнитивни функции и хронифицирането на процеса насочват лекаря към диагностициране на заболяването. Когнитивните способности се оценяват чрез специални невропсихологични тестове. Наличието и тежестта на мозъчното засягане се определя с помощта на компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс. При съмнение за наличие на други заболявания се провеждат лабораторни тестове.
Засягането на когнитивните функции води до редица възможни усложнения:
- декубитални рани (рани от залежаване);
- падания и фрактури;
- развитие на инфекциозни заболявания;
- недохранване;
- дехидратация и др.
Болестта на Алцхаймер се лекува изцяло симптоматично. Прилагат се антидепресанти, анксиолитици, инхибитори на холинестеразата и др. Някои пациенти се повлияват добре от прилагането на физиотерапия.
Източници:
- Учебник по неврология на проф. д-р Пенко Шотеков от 2010 г., 345-349 стр.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/symptoms-causes/syc-20350447