Апендицитът е остро възпаление на израстъка на дебелото черво наречен апендикс.
Според начина на протичане, апендицита се разделя на два вида – хроничен и остър. Острата форма е по-често срещана. Протича с внезапно и тежко възпаление на апендикса. Хроничната форма е по-рядка и включва продължително възпаление на апендикса.
Симптомите варират при различните хора. Най-типичните изяви са коремни болки, започващи около пъпа, които впоследствие се преместват към долната дясна част на корема. Наблюдават се гадене и повръщане, както и загуба на апетит.
Други признаци са повишената температура, втрисане, запек или диария, подуване и чувствителност в дясната долна част на корема, затруднено отделяне на газове и отпадналост.
Острият апендицит се развива като последствие на оток на апендикса. Мести причини за това състояние са натрупване на различни секрети, фекално запушване или разрастване на лимфната тъкан, която се намира в него.
Тези процеси благоприятстват бактериалния растеж, което предизвиква възполителна реакция.
За поставяне на диагнозата се провеждат кръвни изследвания на кръвта. Провежда се изследване с ехограф, за да се установи текущото състояние и размери на апендикса.
Ако заболяването не се лекува, могат да настъпят редица усложнения, някои от които животозастрашаващи:
- перитонит - тежко възпаление на коремната кухина;
- сепсис - системно възпаление, при което бактериите навлизат в кръвообращението.
Други възможни усложнения са:
- перфорация на апендикса, което води до развитие на перитонит;
- абсцес, изпълнен с гной;
- запушване на червата - радък феномен, който нарушава чревната проводимост.
Острият апендицит се лекува оперативно и по спешност. Хирургическата интервенция се нарича апендектомия и представлява хирургично отстраняване на пендикса. Пациентите с хроничен апендицит се поставят на специален режим, който забранява храни, образуващи газове и вдигане на тежки предмети.
Източници: