Неуспешният брак, който генерира поредица от семейни скандали, води до развитието на метаболитен синдром (състояние, характеризиращо се с напълняване). До този извод са стигнали група американски учени.

Те са провели изследване за наличието на връзка между неуспешния брак и възникването на метаболитния синдром. Според тях постоянните конфликти у дома могат да предизвикат у съпрузите стрес и депресия, които на свой ред да станат причина за ендокринни нарушения.

Метаболитният синдром е състояние, при което човек има едновременно натрупвани на мазнини по корема, високи нива на триглицеридите и ниски нива на т.нар. добър холестерол, хипертония и висока кръвна захар. Хората с това заболяване са застрашени от развитието на диабет тип 2 и увреждане на сърцето, бъбреците, периферните нерви и черния дроб.

Смята се, че 25% от възрастното население по света е с метаболитен синдром. Дали всички те са отключили заболяването заради семейни скандали е трудно да се каже, уточняват учените. И хвърлят малко по-голяма яснота за самото болестно състояние.

Метаболитният синдром се диагностицира по няколко компонента. Първият показател е наднормено тегло (когато обиколка на талията при жените е над 88 см., а при мъжете – нас 94 см.). Кръвните показатели също са важни.

 

Дислипидемиита е ранен знак за наличието на метаболитен синдром – когато е налице повишение на триглицеридите над 1,7 mmol/l и е намален т.нар. добър холестерол в кръвта. При тези пациенти често се наблюдава и повишено кръвно налягане – над 130/85 mm Hg, както и завишени стойности на кръвната захар – около и над 6,5 mmol/l.

Според учените промяната във всички тези показатели се дължи на стреса. Той води до ендокринни нарушения, които са в основата на метаболитния синдром. Все пак се уточнява, че има и други фактори, които биха повлияли на този процес – като например висококалоричната храна, системното преяждане, безсънието, липсата на движение и т.н.

В американското изследване участие са взели общо 276 семейни двойки, които имали не по-малко от 20 години семеен живот. Възрастта на доброволците била между 45 и 70 годишна възраст.

Въпросите, задавани на участниците в проучването, имали за цел да проверят какви са взаимоотношенията между двойките и дали те често са изложени на стрес у дома.

Междувременно били измерени и редица физиологични показатели на доброволците – като ширината на талията, подкожните мазнини, нивото на холестерола, глюкозата и липидния състав на кръвта. Били отчетени и всички признаци, по които може да се диагностицира метаболитен синдром.

В края на проучването било установено, че жените, които съобщавали за неразбирателство и проблеми с партньора, по-често проявявали признаци на стрес и депресия. Освен това, в тази група по-често бил диагностициран метаболитен синдром.

Интересното била обаче, че при мъжете, които също съобщавали за проблеми в семейството, не се наблюдавало стрес, депресия или развитието на метаболитен синдром. От нездравословно напълняване страдали добре обгрижваните съпрузи, които се радвали на спокоен семеен живот.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.